فرانسه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت در مورد بحران انسانی در سوریه شد

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه از درخواست پاریس برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد با محوریت «مخاطرات انسانی» در سوریه، خبر داد.

به گزارش اندیشه کیمیا به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ لودریان در سخنان خود در حاشیه نشست کشورهای غرب مدیترانه در الجزایر، با اشاره به بالاگرفتن درگیری ها در سوریه، گفت: «سوریه و وضع تحقیرآمیز و سنگدلانه این کشور، فرانسه را درگیر کرده است. به همین دلیل ما خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی تمامی مخاطرات خطیر انسانی (در سوریه)، شده ایم.»
خبرگزاری فرانسه افزود: لودریان همچنین به ده ها هزار شهروند سوری که به دنبال حملات هوایی مرگبار این هفته غوطه توسط دولت سوریه، در زیر آوار گرفتار شده اند، اشاره کرد و از ده ها هزار نفر دیگر نام برد که در نتیجه جنگ میان نیروهای دولتی تحت پشتیبانی روسیه و تروریست های تکفیری در استان ادلب در شمال غرب سوریه، ناچار به فرار شده اند.
لودریان همچنین خواهان توقف جنگ و دسترسی همگان به کمک های انساندوستانه شد.
فرانس پرس افزود: ادلب و غوطه شرقی دو نقطه از چهار نقطه ای هستند که سال گذشته (2017) از طرف ترکیه حامی نیروهای مخالف دولت سوریه و ایران و روسیه از متحدان رژیم سوریه، به عنوان نقاط «کاهش تنش» تعیین شدند.
لودریان یک روز پس از عملیات روز شنبه نیروهای ترکیه برای خارج کردن نیروهای کرد از منطقه «عفرین» در شمال سوریه، گفت: «اجرای هر کار لازم در اسرع وقت برای برقراری آتش بس و آغاز تلاش ها برای دستیابی به راه حل سیاسی در این باره، از اهمیت برخوردار است.»
به گفته کارکنان وزارت امور خارجه فرانسه، لودریان یکشنبه صبح در تماسی تلفنی با همتای ترک خود در این باره گفتگو کرد.

منبع :ایرنا

بالا