Plan-3

نقش تعامل گرایی در سیاست خارجی

نقش تعامل گرایی در سیاست خارجی

وحیدسلوکی کارشناس مسائل سیاسی

تعامل گرایی را می توان گام اولیه در جهت ایجاد صلح و فرایندهای همکاری جویانه در سطوح منطقه ای و فرامنطقه ای دانست.
به طور کلی از جمله ابزارهای دیپلماسی در سیاست خارجی در روند امنیت سازی منطقه ای فعال سازی و مشارکت بازیگران منطقه ای است. لذا طی چندین سال گذشته جمهوری اسلامی با رویکرد تازه ای تلاش کرد تا زمینه های ظرفیت سازی و اصلاحات ساختاری در حوزه منطقه ای فراهم شود و همین سبب شد تا فصل تازه ای از همکاری های منطقه ای و فرامنطقه ای را با کشورهایی همچون ترکیه و روسیه ،در بحران هایی از قبیل گروه های تروریستی داعش و بحران اقلیم کردستان عراق را شاهد باشیم. در واقع هیچ بازیگری نمی تواند در فضای منطقه ای و بین المللی بدون توجه به روحیه تعامل و همگرایی به ایفای نقش بپردازد. آنچه از اهمیت بسزایی در سیاست خارجی ایران برخوردار است، این می باشدکه زیربناهای لازم برای توان بخشی مناسبات خارجی و تحرکات منطقه ای و بین المللی ایجاد و هموار شده و می بایست ادامه دار باشد.
تعامل و همگرایی از طریق مذاکره، مصالحه، چانه زنی و همکاری های چندجانبه صورت می پذیرد.
در نگاهی واقع گرا می توان گفت اگر تعامل ماهیت منطقه ای داشته باشد، آثار و پیامدهای آن می تواند در حوزه بین المللی نیز منعکس گردد.
با تعامل گرایی و مشارکت های سیاسی و اقتصادی و افزایش سطوح همکاری ها با کشورهای همسایه و دوست در منطقه استراتژیک خاورمیانه، قابلیت های نظام سیاسی برای مقابله با الگوهای کاربردی قدرت های بین المللی افزایش بیشتری خواهد یافت.
تحقق آنچه گفته شد منوط به انجام ابتکاراتی است که اولا اختلافات مرزی با همسایگان از طریق از میان بردن اختلافات و حل و فصل آنها و ثانیا هماهنگی با بخش های نظامی کشورهای منطقه در جهت توان بخشی همکاری های نظامی صلح آمیز منطقه ای انجام پذیرد.
در نظم جهانی امروز، برای پیشبرد اهداف و توسعه سیاسی و اقتصادی، احترام متقابل کشورها امری ضروری محسوب می شود و این دقیقا همان موضوعی است که از همان ابتدا در دستور کار دولت یازدهم در امر سیاست خارجی در دستگاه دیپلماسی قرار گرفت و حال امروز نتایج نقش آفرینی قدرت نرم جمهوری اسلامی را در تحقق منافع ملی در روند امنیت ملی و منطقه ای را نظاره گر هستیم.
با توجه به آنچه آمد سیاست خارجی هنجارگرا بخشی از ضرورت های راهبردی ایران برای تاثیرگزاری بر محیط منطقه ای و البته بین المللی است.
آنچه می تواند پیش زمینه تحقق دیپلماسی ایران در برابر جامعه بین الملل شود، قرار گرفتن انسجام گفتمانی در محوریت سیاست و قدرت نرم جمهوری اسلامی است و آنچه می تواند مدیریت داخلی را در مواجهه با فضای پیچیده بین المللی، همچون توافق هسته ای در مقابل ترامپ و کارشکنی های آن را و نیز شرایط منطقه ای و پیشامدهای آینده پیرامونی را دچار تناقض نماید ،چیزی جز افراط گرایی و تنش زایی در روند سیاسی نخواهد بود.
آنچه می تواند دستیابی روزافزون ایران را در فضای دیپلماسی سبب شود یک سیاست خارجی همه جانبه، تعامل گرا و مبتنی بر اعتمادسازی متقابل با همکاری های موثر و نیز حضور فعال و پیگیرانه در تعاملات بین المللی با هدف ایجاد تشکل ها و همکاری های منطقه ای و فرامنطقه ای برای ممانعت از سلطه قدرت های خارجی است .
به همین منظور، به دلیل تحولات نظام بین الملل و عدم کارایی نظم فعلی در جهان با روی کار آمدن شخصیتی بدون تفکر و بحران زا همچون دونالدترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و از سوی دیگر به جهت بالابردن پرستیژ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و لزوم تعامل سازنده با کشورهای اروپایی،بهره گیری و عملگرایی به دیپلماسی واصول آن و نیز حفظ انسجام و همبستگی داخلی دارای اهمیت و امری ضروری می باشد.

 

Plan-4

بالا