Plan-3


مناقشه فوتبالی ایران و عربستان به کدام سمت و سو می‌رود؟

روند کنونی مناقشه فوتبالی ایران و عربستان نشان از برگزاری بازی‌ها در کشور ثالث دارد.

به گزارش اندیشه کیمیا، با گذشت چندین هفته از جلسه کمیته اجرایی AFC  که منجر به امیدواری فوتبال ایران به خاطر پیروزی در مناقشه با عربستان شده بود، اکنون ورق برگشته و شواهد و قراین نشان از برتری عربستان در این مناقشه دارد و برای سومین سال، تیم‌های ایرانی باید در زمین بی طرف مقابل نمایندگان عربستان به میدان بروند.

از آن جلسه تا امروز، نمایندگان عربستان زمین بی طرف خود در کویت را به AFC معرفی کردند و در حال آماده سازی ساز و کار برای میزبانی در این کشور مقابل نمایندگان ایران هستند.

از سوی دیگر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت دوازدهم، درباره مشکلات ایران و عربستان، می‌گوید: مشکل ما با مردم و کشور عربستان نیست بلکه با این نوع سیاست‌های واقعا غیرانسانی در عربستان مخالف هستیم و آن چه در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم، انجام می‌دهیم. مسائل ما با عربستان خیلی فراتر از یک بازی فوتبال است. با این حال مطمئن باشید که مردان کهنه کار دیپلمات ما - همان‌طور که همه کسانی که با آنها مذاکره کردند اعتراف به توانایی مردان دیپلماتیک ما گذاشتند مثل مردان شجاع نظامی ما - هر کاری بتوانند انجام می‌دهند.

در بعد ورزشی نیز، مدیرعامل استقلال، انتخاب زمین ثالث در آسیای میانه را پیشنهاد کرد و گفت: در صورتی که راه‌حلی وجود نداشته باشد و ایران مجبور شود در کشور ثالث مسابقه دهد حق قانونی و طبیعی باشگاه‌های ایرانی است که کشور میزبان را خودشان تعیین کنند. بنابراین باشگاه استقلال پیشنهاد می‌کند که مسابقات این تیم با نمایندگان عربستان در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار شود تا عدالت رعایت شود.

در چنین شرایطی که کسی از احقاق حقوق ایران مطمئن نیست، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال می‌گوید: باید منتظر بمانیم و ببینیم که AFCچه تصمیمی می‌گیرد. اگر نظر ما تامین نشود، ما هم راه‌هایی داریم و می‌توانیم از این راه‌ها اقدام کنیم. مثلا می‌توانیم خواستار دخالت FIFAشویم.

روند کنونی و بی‌خبری مسئولان ایرانی از نتیجه مناقشه با عربستان کاملا مشابه اتفاقات دو سال قبل است که AFC تا زمان اعلام زمان دقیق مسابقات، تکلیف ایران را مشخص نکرده بود و در نهایت رای به برگزاری بازی‌های ایران و عربستان در زمین سوم داد.

به نظر می‌رسد کوتاهی مسئولان ایرانی در لابی کردن با کشورهای دیگر و واگذار کردن همه چیز به لحظه آخر، کار دست فوتبال ایران داده و چهار نماینده ایران که دو تیم در مرحله نخست با عربستانی‌ها بازی دارند، باید به زمین بی طرف به میدان بروند.

منبع: ایسنا

Plan-4

بالا