Plan-3


رشته کبدی ؛ ظرفیت ورزشی ایلام که مورد غفلت واقع شده است

رشته ورزشی کبدی در استان ایلام جوانان زیادی را به سمت خود کشانده است، مخصوصا بانوان ورزشکار استان که باعث افتخاراتی در این رشته ورزشی برای استان شده اند.

اندیشه کیمیا: وقتی نام ورزش کبدی برده می شود ناخودآگاه یاد بازی های قدیمی می افتیم، رشته کبدی یک بازی بومی محلی محسوب می شود که این رشته ورزشی نیاز به مکان سالن بزرگ و وسایل بازی آن چنانی ندارد در تمام کشور ایران این بازی و ورزش شناخته است و قوانین خاص خود را دارد.

ورزش کبدی در سال ۱۹۸۲ در مسابقات آسیایی به صورت نمایشی ولی بعد از آن جزو مسابقات رسمی و بازی های آسیایی شد، ورزش کبدی هم در سالن و هم در بیرون از سالن اجرا می شود.

در این بازی برای گرفتن مهاجم و یا فرار از دست حریف به مهارت، انعطاف پذیری، چابکی، استقامت، جرات و همچنین حضور ذهن نیاز است. مهاجمان دو تیم در حالی که مرتبا کلمه کبدی، کبدی تکرار می کنند شروع به حمله دفاع و جابجایی می کنند تا با گرفتن حریف بتوانند امتیاز به دست آورند در این بازی تعویض بازیکن محدودیت ندارد.

 این رشته در استان های مختلف به اسم های مختلف شناخته می شود همچنین این ورزش در کشورهای مختلف دنیا طرفداران خود را دارد به خصوص در کشورهای همانند هند و پاکستان از جایگاه خاصی برخوردار است.

در استان ایلام نیز جوانان زیادی به سمت این بازی بومی محلی رفته اند، مخصوصا بانوان ورزشکار استان که نیز  باعث افتخاراتی در این رشته ورزشی برای استان شدند.

کبدی از رشته های موفق ورزشی در استان ایلام

غلامرضا رئوفی رئیس هئیت کبدی استان ایلام  اظهار داشت: ورزش کبدی در سال ۸۷ در استان ایلام فعالیت خود را آغاز کرده است هئیت کبدی استان ایلام یکی از فعال ترین هیئت های کبدی در کشور محسوب می شود این رشته ورزشی در قسمت بانوان ۴۵ نفر ورزشکار سازمان یافته را دارد  بانوان ورزشکار این رشته ورزشی  موفقیت های  را تاکنون در این زمینه کسب کردند.

وی ادامه داد: بانوان ورزشکار رشته کبدی در سال ۹۵ توانستند مقام سوم مسابقات لیگ برتر باشگاهی کشور را کسب کنند، امسال نیز در مرحله  مقدماتی مسابقات  لیگ برتر که در استان زنجان برگزار شد، بانوان کبدی کار توانستند به مرحله بعد صعود پیدا کنند و قرار است مرحله نهایی این مسابقات در سه ماهه سال جاری برگزار شود.

وی افزود: در حوزه بانوان خانم فاطمه منصوری، هانیه منصوری، فاطمه امیدی از بازیکنان دعوت شده به تیم ملی هستند که اخیرا در مسابقاتی که از یکم تا ششم آذر ماه در استان گلستان برگزار شد، توانستند مقام سوم این مسابقات را به خود اختصاص دهند. خانم زهرا یوسفی نژاد نیز به عنوان مربی تیم ایلام و در عین حال به عنوان کمک مربی در معیت تیم ملی ایران است.

رئوفی تصریح کرد: سال گذشته محمد امین نوربخش از استان ایلام به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شده و قرار است این  مسابقات در بخش آقایان در لیگ دسته اول در اسفند ماه برگزار شود.

 

 

2644993.jpg

نبود حامی و اسپانسر در کبدی استان ایلام

رئوفی از نبود حامی و اسپانسر در این رشته ورزشی در استان گلایه کرد و گفت: تنها منبع تامین کننده مالی هیئت ورزش کبدی استان برای اعزام مسابقات، اداره کل ورزش و جوانان استان است.

وی گفت: اسپانسر و حامی در زمینه این رشته نداریم، همچنین نیازمند داشتن یک فضای ورزشی که به صورت اختصاصی در اختیار هیئت کبدی قرار گیرد، هستیم.

وی افزود: با توجه به موفقیت ها و عملکرد مطلوب هیئت کبدی استان قرار است یک فضای اختصاصی در اختیار ورزشکاران این رشته ورزشی قرار گیرد.

عملکرد بالای ورزش کبدی در ایلام

زهرا یوسفی نژاد  مربی تیم  کبدی استان ایلام  اظهار داشت: ورزش کبدی نزدیک به ۱۰ سال در استان ایلام راه اندازی و فعالیت خود را آغاز کرده است، در مدتی که این تیم در استان تشکیل شد همیشه در سطح بالایی بودیم و مقام های در این زمینه نیز به دست آوردیم.

وی گفت: در آذر ماه امسال مسابقات آسیایی این رشته ورزشی که به میزبانی استان گلستان برگزار شد، تیم ایلام توانست در این راستا مقام سوم را کسب کند، این مسابقات در سطح بسیار خوبی برگزار شد و تیم های قوی مانند هند، پاکستان، کره جنوبی شرکت کنندگان در این مسابقات بودند.

وی ادامه داد: ورزش کبدی نیازمند دو اصل مهم چابکی و قدرت بدنی است که بازیکن با پیشرفت مواجه شود. این دو اصل به مرور و گذشت زمان به دست می آید.

یوسفی نژاد افزود: نبود اسپانسر برای  شرکت در مسابقات که تیم را حمایت کند از مشکلاتی است که گریبانگیر آن هستیم، با وجود این که هر تیم شرکت کننده در مسابقات تجارب جدیدی در این راستا کسب می کنند و پیشرفت می کنند اما متاسفانه تیم استان ایلام در طول سال هایی که در مسابقات شرکت کردیم جز اداره ورزش و جوانان حمایت کننده دیگری نداشتیم.

از ورزش کبدی در ایلام حمایت نمی شود

وی افزود: با وجود این که هر سال در رشته کبدی بازیکنان ما مقاماتی کسب می کنند اما هنوز این رشته در استان شناخته نشده است و نیاز به این داریم که  بازیکن جذب کنیم  به این دلیل از این رشته حمایت نمی شود.

یوسفی نژاد افزود: بعد از کشور هند، ایران در رشته کبدی حرف اول را می زند، به مدت ۵ سال عضو تیم ملی و ۲ سال نیز مربی تیم ملی هستم،  به صورت روزانه روزی ۲ الی ۳ ساعت تمرین داریم اما در ایام نزدیک مسابقات این تمرینات به ۶ ساعت ارتقا پیدا می کند زیرا نیاز به تمرینات فشرده است تا سرعت بازیکنان بالا رود بنابراین هر اندازه طول زمان تمرینات بیشتر باشد توانایی و کارایی بازیکنان بالاتر می رود.

وی گفت: تنها خواسته ما کمک و حمایت است، این تیم بدون هیچ کمکی و با مشکلات زیادی توانست به این جایگاه برسد و اگر در این زمینه حمایت شود مطمئنا می تواند جایگاه بالاتری به دست آورد.

با توجه به استعدادهای خوبی که استان ایلام در زمینه رشته ورزشی کبدی دارد نیاز است شرکت های بزرگ نفت و گاز که در استان حضور دارند به عنوان اسپانسر از این تیم ها حمایت کنند.

 

منبع:خبرگزاری مهر

Plan-4

بالا