احیا و بازگشت حیات دائمی به زاینده‌رود مطالبه مردم اصفهان از رئیس جمهور

پیشنهاد تشکیل کمیسیونی برای بررسی مسائل ترافیکی در مناطق ۱۵ گانه اصفهان و تلاش برای احیا و بازگشت حیات دائمی به زاینده‌رود از مهمترین مباحث مطرح شده در جلسه امروز شورای شهر اصفهان بود.

به گزارش اندیشه کیمیا، رضا امینی رئیس شورای شهر اصفهان امروز در یکصد و هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان پیرامون افتتاح خط اول مترو اصفهان، اظهار داشت: این خط در حال حاضر آماده بهره برداری است و پایان این هفته با حضور مسئولان استانی و کشوری به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود؛ لازم به ذکر است مقدمات ساخت خط دوم مترو به لحاظ مالی و مجوزها آماده است، همچنین ملزومات ساخت خط سوم و توسعه خط اول نیز فراهم شده است.

وی افزود: صنایع کوچک با توجه به فراوانی بالایی که در کشور دارند نقش بسیار موثری در اقتصاد کشور و همچنین اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کنند، اما اخبار بدی که از این بنگاه‌ها می‌رسد، اعم از تعطیلی‌ شرکت‌های قدیمی، اخراج کارکنان و تعدیل نیرو، کاهش ظرفیت تولید و افزایش بدهی‌های بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای بسیار ناخوشایند است.

رئیس شورای شهر اصفهان در ادامه گفت: یکی از  مشکلات بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران، نبود تعریف مشخص از این صنایع است. برعکس سایر کشورهای جهان که در آنها تعریف مشخصی از این صنایع وجود دارد، در ایران تعریف بنگاه‌های کوچک و متوسط از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است. بنا به تازه‌ترین تعریف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، صنایعی که شاغلان آن بین 5 تا 50 نفر باشند، صنایع کوچک و صنایعی با شاغلان بالای 50 نفر، صنایع بزرگ هستند.

وی ادامه داد: عدم توجه کافی به بنگاه‌های کوچک و متوسط در سال‌های گذشته، احیاء دوباره این بنگاه‌ها را دشوارتر کرده است و درصورت حمایت جدی دولت از این صنایع و فعال شدن دوباره واحدهای تعطیل و نیمه فعال، آنگونه که خانه صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، بیش از 2 میلیون شغل ایجاد خواهد شد، اقدامی که نه تنها می‌تواند کلید قفل اشتغال باشد، بلکه با افزایش تولید ناخالص داخلی به رشد اقتصادی و خروج از رکود کمک می‌کند.

امینی پیرامون روز مقاومت اسلامی گفت: نامگذاری بیست و سوم مرداد ماه به مناسبت پیروزی جنبش حزب الله لبنان، بیش از هر چیزی، تجلیل از واژه مقدس "مقاومت" است، مردمی جنگ زده، محروم و زجر کشیده که در برابر تجاوز همه جانبه و غیرانسانی رژیم اشغالگر قدس، تا پای جان ایستادگی کردند و طی نبردی به مدت 33 روز، نقشه های دشمن متجاوز و سلطه طلب را نقش برآب کردند.

وی در پایان تصریح کرد: واقعیت این است که رژیم اشغالگر قدس تاکنون با جنگ و ترور توانسته موقعیت خود را حفظ کند و هرگاه که با سخن حق، معقول و قانونی مواجه شده، دست به راه اندازی جنگ و ترور زده است که نمونه آن، تجاوز به جنوب لبنان و بروز جنگ 33 روزه است؛ مردم لبنان در نبردی 33 روزه، ارتش رژیم اشغالگر قدس را به خاک سیاه مذلت نشاندند و باردیگر، واژه مقاومت را برای محرومان و ستم دیدگان جهان معنا کردند.

لزوم تحقق قول رئیس‌جمهور برای احیا و بازگشت حیات دائمی به رودخانه زاینده‌رود

اصغر آذربایجانی در نطق میان دستور این جلسه از شورا اظهار داشت: از دولت دوازدهم درخواست دارم که با دوری از برچسب و موضوع خلاف واقع اصفهان برخوردار به این شهر و استان نگاه ویژه داشته باشد.

وی افزود: باید بدون شعارزدگی در راستای رفع مشکلات این شهر گام‌های اساسی بردارند و نخستین گام آن تحقق قول رئیس جمهور در خصوص احیا و بازگشت حیات دایمی به رودخانه  زاینده رود و حل مشکلات زیست محیطی اصفهان است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به شورای پنجم گفت: حفظ نگاه تعاملی مدیریتی با شهروندان اصفهانی و افزایش سرعت قطار توسعه کلان‌شهر اصفهان قطعاً مطالبه شهروندان از شورا و مدیران آینده شهر خواهد بود.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت مهندسی فرهنگی کشور و مطالبه‌ها در مقوله فرهنگ، گفت: کمیسیون فرهنگی در دوره چهارم شورای اسلامی شهر اصفهان با مدنظر قرار دادن این دغدغه‌ها و تأکیدهای ایشان، اهداف کلان خود را ترسیم و اقدام‌های خود در قانون‌گذاری و نظارت در حوزه مدیریت شهری را طرح‌ریزی کرد.

آذربایجانی خاطر نشان کرد: اولویت بندی مؤلفه‌های نقشه جامع فرهنگی شهر اصفهان بر پایه نقشه مهندسی فرهنگی کشور به‌عنوان نقشه راه حوزه فرهنگی- اجتماعی شهرداری، برگزاری سلسله نشست‌های نبض فرهنگ شهر با هدف شناسایی عالمانه و آسیب شناسی وضع موجود برخی حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و ارائه راهکارهای لازم به‌منظور بهبود وضعیت موجود با استفاده از ظرفیت ذینفعان، نخبگان و مدیران دستگاهی ازجمله اقدام‌ها در دوره چهارم شورا هستند.

وی با اشاره به اینکه سهم بودجه حوزه فرهنگی از سال 92 تا 96 به‌طور متوسط 9 درصد بودجه مصوب کل شهرداری بوده است، گفت: این بودجه از 115 میلیارد به 235 میلیارد تومان یعنی بیش از دو برابر افزایش‌یافته است.

عضو شورای شهر اصفهان در پایان با بیان اینکه یک هزار و 8 میلیارد تومان درمجموع از سال 92 تا 96 در حوزه‌های فرهنگی اجتماعی، ورزش و تفریح به‌عنوان بودجه در شهر اصفهان تخصیص داده ‌شده است، گفت: سرانه بودجه فرهنگی مصوب شده در سال 92 به ازای هر شهروند 59 هزار تومان بود و این مبلغ برای سال 96 به ازای هر شهروند به 120 هزار تومان افزایش یافت که نشان از افزایش بیش از دو برابری سرانه فرهنگی دارد.

کمیسیونی برای بررسی مسائل ترافیکی مناطق شکل بگیرد

در ادامه غلامرضا شیران در نطق میان دستور اظهار داشت: در محورهای ورودی شهر در عروس گردانی‌ها از محل جشن به خانه بخت،‌  مشکلاتی برای شهروندان به وجود می آید چرا که نظم ترافیکی شهر را با توقف‌های بی جا و حرکت‌های نابجا مختل می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به راه اندازی خط اتوبوس تندرو در خیابان جی، گفت: با توجه به اینکه در ساعت‌هایی از روزهای پنجشنبه، جمعه و یا ایام ویژه محور خیابان جی تا باغ رضوان ترافیکی سنگین را شاهد هستیم  پیشنهاد می‌کنیم در این مواقع خودروها بتوانند از مسیر ویژه اتوبوس تندرو نیز استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در برخی از سیستم‌های غربی اگر شرکت‌ها بدهی خود را به دولت‌ها ندهند شرکتی واسط اقدام به این کار می‌کند، گفت: بودجه و شهرداری مرکزی رقمی را به مدیران مناطق تخصیص می‌دهند و آنها نیز در تلاش برای تحقق بخشیدن به این مسئله هستند که لاجرم نمی‌تواند به محقق شدن بودجه خود فکر نکند.

شیران در پایان گفت: کمیسیونی برای بررسی مسائل ترافیکی مناطق در هر یک از مناطق 15 گانه شهر اصفهان شکل بگیرد تا وظایف 31 گانه ترافیک شهری مورد غفلت قرار نگیرد.

مسئولان فراموش نکنند امنیت کشورمان را مدیون چه کسانی هستیم

در ادامه غلامحسین صادقیان در نطق میان دستور اظهار داشت: شهادت حسین گونه شهید محسن حججی به دست گروه تکفیری داعش را خدمت رهبر معظم انقلاب و ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم مسئولان و مردم فراموش نکنند که امنیت کشورمان را مدیون چه کسانی هستیم و مواظب باشیم به خون این عزیزان خیانت نشود.

وی افزود: به گفته بسیاری از متخصصان حوزه مدیریت شهری یکی از مشخصه‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در دوره چهارم نگاه ویژه به مبحث سلامت در چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بوده است.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در این دوره برای اولین بار در شورای اسلامی شهر کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری با هدف ارتقای سلامت جامعه شکل گرفت و برای این منظور سعی شد با توجه به جایگاه شورای اسلامی شهر هم مطالبه گر حقوق سلامت آنها از نمادها و ارگان‌های مرتبط و از سوی دیگر از ظرفیت‌های بالقوه موجود در شهرداری در این راستا استفاده کند.

وی با اشاره به توزیع عادلانه و ارتقای کیفیت خدمات و مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت گفت: در این دوره بازدیدهای متعددی از مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت از جمله بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان‌های ملکی تامین اجتماعی و همچنین خصوصی داشتیم که ضمن بررسی نحوه ارائه خدمات مسائل و مشکلات فیمابین آنها با مدیریت شهرداری بررسی و ارائه طریق شد.

صادقیان خاطرنشان کرد: عمومی شدن خدمات درمان بیمارستان فارابی یکی از پیگیری‌هایی بود که توسط این کمیسیون صورت گرفت و می‌توان گفت با عملیاتی شدن آن خدمت و یژه‌ای برای مردم شرق اصفهان و حتی کل مردم شهر اصفهان شد.

وی افزود: در این دوره توجه ویژه‌ای به مباحث خدمات شهری که جزو وظایف ذاتی شهرداری است صورت گرفت؛ در حوزه فضای سبز ضمن حفظ و ارتقای کیفیت فضای سبز موجود سعی شده زیرساخت‌های لازم برای توسعه از جمله تامین آب و زمین اقدامات خوبی صورت گرفت.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت پسماند گفت: افزایش تفکیک از مبداً، ارتقای کیفیت کمپوست تولیدی و پیگیری پروژه‌های تکمیلی این حوزه از جمله rdf، هاضم، بازیافیت پت، بازیافت لاک از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: در مورد پسماندهای ویژه از جمله پسماند عفونی اقدامات خوبی صورت گرفته و در شهر اصفهان در حال حاضر پسماند عفونی مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی تفکیک و به صورت بهداشتی حمل و دفن می‌شود و با توجه به تفاهم نامه‌ای که صورت گرفته به زودی مراحل اجرایی تاسیس زباله سوز عفونی صورت می‌گیرد.

صادقیان در ادامه گفت: یکی دیگر از اقدامات خوبی که در این دوره به صورت ویژه انجام شد، استفاده از پتانسیل ویژه شهرداری، در حوزه فرهنگی جهت ارتقای فرهنگ سلامت مردم است که تشکیل کمیته سلامت شهروندی، خانه‌های فرهنگ سلامت در مناطق و ایجاد کانون سلامت محور با ایجاد جاده‌های سلامت در سطح شهر از جمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه است؛ کمیته سلامت شهروند بیشتر تبلیغات شهری را به عهده دارد و خانه های فرهنگ و کانون‌های سلامت نگاه آموزشی دارند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه جاری بودن زاینده رود علاوه بر مواهب زیست محیطی نقش موثری در سلامت شهروندان اصفهانی دارد، گفت: امیدواریم وعده رئیس جمهور در این خصوص عملی شود و با جاری شدن زاینده رود اصفهان شهری سالم با شهروندان با نشاط باشد؛ امیدوارم با توجه به ظرفیت‌های موجود در شورای اسلامی دوره پنجم مباحث مربوط به سلامت بسیار قوی‌تر از دوره چهارم پیگیری شود و شهر اصفهان شهری سرآمد در خصوص سلامت شهری و داشتن شهروندان سالم و بانشاط باشد.

منبع:تسنیم

بالا