Plan-3


خبر داغ برای یارانه‌بگیران در روز یخی

احتمال کاهش تعداد حذفی‌های یارانه از ۳۴ میلیون نفر به ۱۹ میلیون نفر شاید یکی از مهم‌ترین اخبار اقتصادی امروز ایسنا بود. پخش موسیقی‌های عجیب در کلافگی مسافران هواپیما نیز یکی از گزارش‌های جالب به نظر رسید.

خبر خوش برای یارانه‌بگیران

بررسی‌ها از کمیسیون تلفیق مجلس نشان می‌دهد احتمالا تعداد ۴۰ میلیون نفری که دولت برای سال آینده در ردیف یارانه‌بگیران قرار داده به ۵۵ میلیون نفر افزایش می‌یابد؛ چرا که قرار بود ابتدا ۲۳ هزار میلیارد تومان به یارانه سال ۱۳۹۷ اختصاص یابد اما کمیسیون تلفیق دردور اول رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان را به تصویب رسانده است. بنابراین احتمال دارد تعداد افراد یارانه‌بگیر از ۷۷ میلیون نفر فعلی به ۵۵ میلیون نفر برسد. دولت قبلا پیشنهاد داده بود در سال آینده از ۷۷ میلیون نفر فعلی ۳۴ میلیون نفر از لیست دریافت یارانه‌های نقدی حذف شوند.

رابطه چند هزار ساله ایران و چین لطمه نخورد

در شرایطی که طی ماه‌های اخیر گلایه‌هایی مبنی بر سخت‌گیری چین نسبت به بازرگانان ایرانی عنوان می‌شود، رییس سازمان سرمایه‌گذاری گفت که نباید رابطه چند هزار ساله بین ایران و چین لطمه بخورد. امروز در جریان همایش فرصت‌های سرمایه گذاری ایران و چین عنوان شد طی چهار سال گذشته حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از طرف شرکت‌های چینی در ایران صورت گرفته‌ است. محمد خزایی در این همایش گفت: امروز بعضی وقت‌ها صحبت‌ها و گلایه‌هایی از سطح روابط ایران و چین شنیده می‌شود. سوال اینجاست که آیا باید روابطمان را بر اساس انتظارات و توقعمان تنظیم کنیم و یا واقعیت‌های موجود؟ متاسفانه مشاهده می‌کنیم که به محض اینکه مشکل کوچک بانکی و یا تجاری در چین و یا ایران پیش می‌آید، برخی شروع به گلایه می‌کنند. این روش می‌تواند به رابطه چند هزار ساله بین ایران و چین لطمه بزند. اسدالله عسگراولادی نیز با بیان این‌که در سال ۲۰۱۷ حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۴۰ میلیارد دلار نزدیک شده وعده داد: در سال ۲۰۱۸ حجم تبادلات تجاری ایران و چین به ۵۰ میلیارد دلار برسد. به گفته او قرار است در سال ۲۰۱۸ بخش خصوصی ایران در چهار نمایشگاه چین شرکت کند و هر ماه نیز ایران از یک هیات چینی میزبانی خواهد کرد.

بیشترین نارضایتی مشتریان از سایپا ۱۱۱

عدم رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان از بعضی خودروهای بی‌کیفیت یک بار دیگر در گزارش شش ماهه اول سال توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مهر تایید خورد. بنابر اعلام این شرکت، مصرف‌کنندگان از خودروهای سایپا ۱۱۱، تیبا هاچ‌بک، برلیانس اچ ۳۲۰ اتوماتیک، رنو سیمبل، سراتو اتوماتیک، سوزوکی گراند ویتارا اتوماتیک و سورنتو؛ کمترین رضایتمندی را در گروه‌های قیمتی این خودروها دارند. این شرکت در بررسی خود رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای سواری را در هفت دسته قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان، ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان، ۱۲۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان و بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان بررسی کرده که نشان می‌دهد در گروه خودروهای با سطح قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان، سایپا ۱۱۱ (سایپا) کمترین میزان رضایتمندی مشتریان را کسب کرده و تنها ۶۲۵ امتیاز از ۱۰۰۰ امتیاز رضایتمندی مشتریان را کسب کرده است. برای دیدن گزارش کامل اینجا کلیک کنید.

ادامه انتقادات وزیر به سازمان نظام مهندسی

سر و صداهایی که مسدود شدن راه‌ها، لغو پروازها، افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر و دو بخشنامه اخیر وزیر راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی ایجاد کرد، باعث شد تا عباس آخوندی شب گذشته در تلویزیون حاضر شود و به سوالات مطرح در این خصوص پاسخ دهد. وزیر راه و شهرسازی در این برنامه گفت که تمام خطوط مواصلاتی کشور بجز اتوبان تهران ـ ساوه و جاده قدیم تهران ـ قم باز است. او همچنین بیان کرد که برف اخیر نشان داد تمام حمل و نقل کشور متکی بر جاده است و ریل سهم ناچیزی دارد. عباس آخوندی با دفاع از دو بخشنامه اخیر خود درخصوص سازمان نظام مهندسی نیز گفت: دریافت ۱۵۰۰ میلیارد تومان از مردم توسط سازمان نظام مهندسی مساله است. لذا بخشنامه های صادر شده در جهت منافع مردم و مهندسان بود و در واقع ما می خواستیم جلوی تعارض منافع که زمینه ساز بسیاری از فسادها است را بگیریم. وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: با توجه به تسهیلات تا سقف ۱۶۰ میلیون تومانی که هم اکنون پرداخت می شود قدرت خرید افزایش یافته و از سوی دیگر به دلیل موجودی کافی مسکن در کشور امکان رشد یکباره قیمت وجود ندارد.

آب در تهران هنوز کم است؛ اما برف یک حسن داشت

بعد از برف اخیر برخی تصورات این بود که دیگر مشکل کم‌آبی تهران تمام شده است اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران خلاف این نظر را دارد. به گفته‌ی محمدرضا بختیاری، آخرین آمارها نشان می‌دهد میزان بارش‌های استان تهران ۵۲.۱ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است. وی ذخیره برفی استان تهران را ۲۲ سانتی‌متر عنوان و اظهار کرد: تنها حسن بارش برف  در تهران این بود که میزان ذخیره برف از عدد صفر خارج شد. البته باید گفت که باز هم این عدد نسبت به سال قبل که  میزان ذخیره برف ۱۰۰ سانتی‌متر بوده با کاهش روبرو بوده است.

موسیقی‌های عجیب و کلافگی در سالن فرودگاه

با گذشت سه روز از بارش برف شرایط پرواز هنوز در فرودگاه‌های امام (ره) و مهرآباد فراهم نیست. شب گذشته در حالی که ایرلاین‌ها در بازار داغ این روزها به فروش بلیت ادامه می‌دهند و اطلاعات فرودگاه کمک چندانی به شفافیت وضعیت نمی‌کند اکثر پروازها به سمت تهران یا از مبدأ تهران باطل شدند. امروز هم گزارش‌های مردمی حاکی از آن بودکه همچنان تعدادی از پروازها در مهرآباد با تاخیرهایی چند ساعته انجام می‌شود و بعضی از مسافران مجبور شده‌اند برای انجام پروازهای داخلی‌شان نیز ساعت‌ها در فرودگاه بمانند. اوضاع در فرودگاه امام خمینی (ره) بدتر از این گزارش می‌شود. گزارش‌های متعدد مردمی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مسافران، ساعت‌ها در سالن ترانزیت این فرودگاه حاضر شده‌اند ولی با توجه به فراهم نبودن شرایط پرواز نه امکان خروج از فرودگاه را داشته‌اند نه می‌توانستند از سالن ترانزیت بیرون بیایند. باقی ماندن در این شرایط، باعث شده تعدادی از مسافران به حرکات اعتراضی دست بزنند و در کنار بعضی صحبت‌ها، حتی تعدادی از مردم یکی از کانترهای فرودگاه امام خمینی (ره) را نیز در اختیار گرفتند و از طریق بلندگوهای آن اقدام به پخش موسیقی‌های عجیب کردند!

بی‌توجهی بورس به بازار ارز

دلار امروز حدود ظهر به ۴۵۹۰ تومان رسید که نسبت به دیروز ۱۰ تومان کاهش داشت. علیرغم افزایش نرخ دلار در بازار ایران و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در طی ماه‌های گذشته که می‌تواند عواملی بنیادی برای رشد شاخص باشد، امروز در حالی قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز روند کاهشی را تجربه کرد که خودرویی‌ها عمدتا با رشد قیمت مواجه شدند. شاخص کل امروز با ۴۸۸ واحد افت مواجه شد. برای دیدن متن کامل این خبر اینجا کلیک کنید.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

Plan-4

بالا