انتقاد رییس سازمان مدیریت بحران کشور از وضعیت ساخت و ساز در کشور

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با انتقاد از وضعیت ساخت و ساز کشور گفت: از زلزله کرمانشاه درس بگیریم و از همین ساعت و همین لحظه بناهایمان را درست بسازیم و نظارت دقیقی بر ساخت و سازها داشته باشیم.

به گزارش اندیشه کیمیا  اسماعیل نجار روز سه شنبه در همایش تخصصی زلزله و لغزش لایه های زمین، در اهواز اظهار کرد: خانه ای که شب زلزله سرپل ذهاب 36 نفر در مهمانی جشن تولد، جان خود را در آن از دست دادند به خاطر رعایت نکردن نکات استاندارد و مسایل ایمنی بود و همین موجب شد تا این خانه ویران شود آیا کسی می داند قاتل آنها کیست و چه کسی الان باید پاسخگو باشد؟
وی گفت: آیا کسی می تواند بگوید چرا زلزله در کرمانشاه این گونه شد؟ چرا در یک شهر یک خانه کاملا ویران شده اما خانه دیگری در کنار آن سالم مانده است؟
وی پیشگیری و آموزش را در جلوگیری از مخاطرات بسیار مهم و موثر دانست و افزود: در روستای ازگله شاهد بودیم حتی خانه هایی قدیمی که آیین نامه ساخت و ساز را رعایت کرده بودند خسارات جزیی دیده بودند اما در کنار آن خانه های نوساز سه طبقه بتن آرمه ای وجود داشت که کاملا ویران شده بودند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: شهرداری و نظام مهندسی باید دقت بیشتری داشته باشند و وظیفه خود را درست انجام دهند و همه تقصیر را بر گردن دیگری نیندازیم بلکه به مسئولیت هایمان عمل کنیم.
***100هزار میلیارد خسارت ناشی از زلزله سرپل ذهاب
نجار با تشریح اقدامات اولیه پس از وقوع زلزله در سرپل ذهاب کرمانشاه افزود: زلزله کرمانشاه بیش از 100 هزار میلیارد ریال خسارت برجای گذاشت و وسعت آن هفت شهرستان و یک هزار و 930 روستا را دربرگرفت.

منبع : ایرنا

بالا