تلاش برای افزایش سهمیه حجاج ایرانی در حج آینده به ۹۰ هزار نفر

به گزارش اندیشه کیمیا،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حمید محمدی، رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش احتمالی سهمیه حجاج ایرانی در حج آینده خبر داد.
وی تصریح کرد: سهمیه حجاج ایرانی نسبت به جمعیت کشور در حج گذشته ۷۹ هزار و ۹۰۰ نفر بود که بر اساس توافق صورت گرفته با عربستان، این تعداد با افزایش ۳.۵ درصدی به ۸۲ هزار و ۸۰۰ نفر بدون احتساب عوامل و کارگزاران در حج سال ۹۷ افزایش یافت.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در نشست مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت در تهران سخن می‌گفت به مذاکرات خود با مقامات وزارت حج عربستان اشاره کرد و افزود: طی مذاکرات درخواست افزایش پنج هزار نفر دیگر را مطرح کردیم که در صورت تحقق آن به عدد ۹۰ هزار نفر خواهیم رسید.
محمدی تاکید کرد: در مذاکرات با وزیر و مسئولین حج عربستان مطالبات ما در خصوص حادثه منا و مسجدالحرام و احقاق حقوق شهدا و مصدومان آن با جدیت پیگیری شد. در مورد حادثه مسجد الحرام به توافق برای پرداخت حقوق مربوطه از طرف عربستان دست یافتیم که بر اساس راهکار‌های خاص خود عملی می‌شود و در مورد فاجعه منا ضمن آنکه مطالبات ما در خصوص منا و شهدای منا در متن توافقنامه آمده است، طرف سعودی تاکید کرد که نتایج کمیته بررسی را رسما اعلام می‌کند.
وی به متن توافقنامه میان هیئت ایرانی و وزارت حج عربستان اشاره کرد و افزود: در متن این توافقنامه علاوه بر تأمین خواسته‌هایی که در سال گذشته داشتیم، ضمن قدردانی از نقش حجاج ایرانی و تأثیر بسزای آنان در برگزاری موفق حج سال ۹۶، بر سر درخواست‌های دیگری نیز توافق شده است از جمله فراهم شدن بستر استفاده حجاج ایرانی از مراکز درمانی عربستان. به این ترتیب حجاج ایران علاوه بر مراکز پزشکی ایرانی مستقر در عربستان، می‌تواند با استقرار مترجم از خدمات پزشکی آن کشور درشهر‌ها مدینه، مکه و مشاعر نیز استفاده کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه امنیت، عزت و کرامت حجاج ایران همواره مورد تأکید جدی این سازمان و دیگر مسئولان کشور بوده است، تصریح کرد؛ این خواسته همچون حج گدشته در متن توافقنامه لحاظ شد.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اعلام آغاز عملی روند برنامه ریزی و اجرایی حج ۹۷ گفت: پس از پایان حج سال ۹۶، آسیب شناسی این سفر الهی در کارگروه‌های مختلف آغاز و به راهکار‌های خوبی منجر شده است که می‌تواند برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به زائران در حج سال اینده مورد استفاده قرار گیرد.
معاون وزیر خدمت رسانی به حجاج بیت‌الله الحرام را وظیفه‌ای دینی توصیف کرد و اظهار کرد: همه کارکنان سازمان حج و زیارت در مرکز و استان‌ها که افتخار خدمت در این مجموعه معنوی را یافته اند باید به پاس این نعمت، با برخورد مناسب و مطلوب در محل خدمت خود با زایرین کارگزاران و حجاج و عموم مردم، سر مشق و نمونه رفتار اسلامی باشند.
محمدی به برنامه‌ریزی عربستان برای حج سال آینده اشاره کرد و گفت: عملکرد بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران همیشه و همواره زبانزد بوده و همه باید در حج آینده دست در دست هم به شکلی عمل کنیم که این روند شتاب بیشتری به خود بگیرد.
بنابر این گزارش مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت روز سه شنبه، سوم بهمن‌ماه، در نشست یک روزه خود با حضور نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج و زیارت در تهران راهکار‌های اجرای بهتر حج سال ۹۷ را مورد بررسی قرار دادند.

منبع:ایکنا

برچسب‌ها
بالا