ویژه سیاسی

دولت دوازدهم مجموعه ای هماهنگ و کارآمد در مسیر اعتدال خواهد بود/حدود 50 درصد کابینه تغییر می کند

محمد نهاوندیان روز چهارشنبه بعد از پایان آخرین جلسه هیات دولت یازدهم در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا شما در دولت دوازدهم به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور خواهید داشت، اظهارکرد: شما که تا کنون صبر کرده اید تا چند روز دیگر هم صبر کنید.
وی ادامه داد: من این اطمینان را می دهم و آن این که انتخاب هایی که آقای روحانی کرده اند حتما انتخاب های مورد حمایت مردم که به ایشان رای دادند و اعتمادشان را ابراز کردند ، است.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: رییس جمهوری برنامه ای را به مردم ارایه کردند و مردم به آن برنامه و تشخیص و جهت گیری رای اعتماد دادند بنابراین ایشان بهترین فردی هستند که پیام انتخابات را دریافت کرده اند و عزم جدی بر پیمودن این میسر را دارند و به طور حتم مصادیقی را که انتخاب کرده اند در جهت تحقق این پیام است.
نهاوندیان افزود: ملاک رییس جمهوری جز هماهنگی، کارآمدی و همدلی نبوده است. ملاک در جهت گیری که ایشان ارایه کردند، اعتدال بود و به همین جهت اقشار و گرایش های مختلف مردم و جناح ها این رویکرد اعتدالی را پسندیدند.
وی ادامه داد: ایشان بدنبال این بودند که با این نگاه اعتدالی بتوانند کشور را با انسجام و کارآمدی بیشتر جلو ببرد چرا که در مجموعه نظام نیاز به هماهنگی و همدلی بیشتر داریم.
وی در پاسخ به سوالی درمورد حضور مجدد برخی وزیران در دولت دوازدهم گفت: آن چه که ما در عینیت غیرقابل انکار حرکت اجتماعی مردم دیدیم رای قاطع به آقای روحانی بود.
رییس دفتر رییس جموری تصریح کرد: دکتر روحانی هم طبعا به آن پیمانی که با مردم بسته اند وفادار هستند و با تشخیص همه مجموعه شرایط انتخاب های بهتر و گزینه های اصلح را حتما مورد توجه قرار داده اند.
نهاوندیان تاکید کرد: مطمئن هستم پس از معرفی اعضای کابینه به مجلس که البته این بخش مربوط به وزرا است، ترکیبی که از وزرا و معاونین رییس جمهوری و مجموعه کابینه دولت دوازدهم تشکیل خواهد شد یک مجموعه هماهنگ و کارآمد در مسیر اعتدال خواهد بود.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که گفته شده آقای رییس جمهوری از فشارهایی که بهوی وارد می شود، خرسند نیست آیا در این زمینه فشاری بوده است، گفت: کسانی که دکتر روحانی را می شناسند می دانند فشار روی ایشان اثر ندارد. البته ما شاهد یکسری گمانه زنی بودیم که طبع کار رسانه ای و فضای سیاسی است و مردم هم کنجکاو هستند.
وی ادامه داد: اما رییس جمهوری بنا به آن وظیفه ای که مردم بر روی دوششان گذاشتند کار خود را انجام داده و با همه هم مشورت کرده اند. شاید در این فصل بیشترین میزان مشورت را با شخصیت های سیاسی و هم جناح ها و هم با افراد خبره در حوزه های مختلف و تخصصی داشته ایم.
نهاوندیان تصریح کرد: همه این رایزنی ها به رییس جمهوری ارایه شده است. در نهایت آقای روحانی با همان احساس مسئولیتی که در قبال رای مردم داشتند، تصمیم می گیرند. مردم می توانند اطمینان داشته باشند ترکیب کابینه دولت دوازدهم گام بلندی در مسیر تحقق آنچه که خواسته های مردم بوده است ، خواهد بود.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که چند درصد کابینه تغییر می کند، گفت: درصد بخواهید بگیریم حدود 50 درصد به صحت نزدیک است.
نهاوندیان در پاسخ به این سوال که براساس گمانه زنی ها بخش اقتصادی بیشترین تغییر را در کابینه خواهد داشت گفت: آن چیزی که در انتخابات و بحث های انتخاباتی و سخنرانی های رییس جمهور و نظرات مردم بود یک پیام بسیار روشن بود و این که مردم جهت گیری دولت تبدیر و امید را تایید کردند اما مردم سرعت بیشتر خواستند.
وی افزود: کشور در شرایطی است که برخی موانع بزرگ در آغاز دولت یازدهم سر راه بود برداشته شد . در بخش اقتصادی هم در قسمت های زیرساختی اقتصادی سرعت بیشتری را خواهیم داشت.

 

ایرنا

بالا