ویژه سیاسی

ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس: چینی‌ها در نجات سانچی تعلل نکردند/پیشنهاد معرفی ۳ سفیر زن را داریم
وزیر خارجه با تاکید بر نبود تعللی از سوی چینی‌ها برای نجات ساکنان کشتی سانچی درباره انتقادات به وزارت خارجه در خصوص استفاده از بانوان در این وزارتخانه، گفت: ‌این انتقادات وارد است، ولی وزارتخارجه پیشنهاد سه سفیر زن را داده است. در سطح ادارات نیز چندین نفر از بانوان معرفی شده‌اند.
 
به گزارش اندیشه کیمیا، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز میزبان ظریف وزیر خارجه برای پاسخگویی به ۱۹ سوال ۱۴ نفر از نمایندگان برگزار شد.
 
پژمان‌فر نماینده مجلس از وزیر خارجه درباره اقدامات این وزارتخانه درباره ربایش فرهنگی حکیم نظامی توسط دولت آذربایجان پرسید و اینکه چه تضمینی وجود دارد این اتفاق رخ ندهد.
 
همچنین پژمان‌فر درباره اعطای تابعیت به مهاجران به ایران سوالی را مطرح کرد و گفت که عملکرد وزارت خارجه درباره اصرار کنسولگری عراق نسبت به صدور ویزا در زمان اربعین از طریق دفاتر غیرقانونی چیست؟
 
وزیر خارجه در پاسخ به این سوالات گفت: مقابله با اینگونه اقدامات و ربایندگی فرهنگی با روش‌های مختلف انجام می‌شود. ما آن مسیرها را می‌رویم ولی اینکه مفاخر ایران موجب هویت سایر کشورها می‌شوند افتخاری برای ماست.
 
ظریف ادامه داد: وقتی همه اشعار نظامی، فارسی است و در فرهنگ کشور دیگری می‌آید آن را عامل هویت خود می‌دانیم، هویت ایرانی و فارسی نظامی را نمی‌توانند تغییر دهند البته که ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم.
 
پژمان‌فر از توضیحات وزیر درباره این سوال قانع نشد.
 
وزیر خارجه درباره سوال دیگر پژمان‌فر در خصوص اعطای تابعیت توضیح داد: ما در چارچوب فرامین مقام معظم رهبری و قانون، تابعیت به مسئولان داده‌ایم ولی اگر کسی تابعیت قبلی خود را بخواهد حفظ کند نمی‌توانیم تابعیت بدهیم و متقاضیان هم یا تابعیت،‌ یا اقامت دائم با تشخیص کمیسیون‌های تخصصی مربوطه می‌دهیم. تصمیم‌گیری درباره این سوال به بعد موکول شد.
 
وزیر خارجه درباره سوال سوم پژمان‌فر نیز توضیح داد: اصرار و تاکید وزارت خارجه بر صدور ویزا از مجاری قانونی است اما صدور ویزای کشورهای دیگر از اختیارات همان کشور است.
 
پژمان‌فر در مورد این سوال قانع شد.
 
فاطمه حسینی نماینده تهران در ادامه این سوال را از وزیر خارجه مطرح کرد که چرا اقدامات شایسته‌ای برای حضور پررنگ بانوان در جایگاه‌های ارشد وزارت خارجه صورت نگرفته است، در پاسخ به این سوال ظریف گفت: انتقاد و سوال شما وارد است. حضور بانوان در وزارت امور خارجه خوب نیست. ولی ما معاون وزیر خارجه، سخنگوی وزارت خارجه و سفیر زن منصوب کردیم. در حال حاضر سه سفیر زن دیگر هم پیشنهاد کردیم و در سطح روسای ادارات هم چندین نفر از بانوان را معرفی کردیم.
 
حسینی از این توضیحات وزیر قانع شد.
 
در ادامه فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب این سوال را از ظریف پرسید که بسته ماندن مرزهای استان کرمانشاه آثار زیان‌باری بر منافع ملی کشور وارد کرده است، وزارت خارجه در این رابطه چرا اقدامی نمی‌کند، سوالی که با پاسخ‌های وزیر باعث قانع شدن سوال‌کننده شد.
 
علی ادیانی نماینده قائمشهر این سوال را مطرح کرد که علت عدم اجرای کامل شرایط نه‌گانه رهبری و شرایط مندرج در مصوبه مجلس درباره برجام چیست؟
 
وزیر خارجه در پاسخ به این سوال گفت: ما در چارچوب و تحت نظر هیات نظارت عمل کردیم که گزارشات آن ارائه شده است.
 
در مورد این سوال قرار شد ادیانی راد بعد از دریافت گزارش مکتوب اظهارنظر کند.
 
در ادامه مرادی نماینده قروه این سوال را از ظریف مطرح کرد که علت عدم تبدیل قطعنامه ۵۹۸ به معاهده فیمابین دولت ایران و عراق چیست که ظریف در پاسخ گفت: ما همه تلاش خود را برای اجرایی شدن تعهدات ۵۹۸ به کار گرفته و در آینده هم همین روال را پیش خواهیم گرفت.
 
مرادی از پاسخ وزیر قانع شد.
 
محمودزاده نماینده مهاباد هم درباره دلیل سستی و عدم رسیدگی دولت به وضعیت ملوانان کشتی سانچی سوالی را مطرح کرد و در توضیح گفت: هشت روز بعد از این حادثه کشتی ما غرق شد در حالیکه چینی‌ها شرایط را مدیریت کردند. رییس‌جمهور نیز شش روز بعد ورود پیدا کرد و شما هم به عنوان وزیر خارجه چهار روز بعد وارد قضیه شدید.
 
در پاسخ به این سوال ظریف اظهار کرد: ما در همان لحظه و همان روز تصادف در محل حادثه حضور پیدا کردیم. ما در کنسولگری در تمامی مراحل پای کار بودیم و ستاد بحران در وزارت خارجه تشکیل شد ولی در هیات دولت با دستور رییس‌جمهور قرار شد ستاد بحران با ریاست آقای ربیعی وزیر کار تشکیل شود که اینگونه هم شد. هیچ گزارشی مبنی بر تعلل چینی‌ها نه دیدیم و نه به آن رسیدیم. پاسخ‌های وزیر نتوانست محمودزاده را قانع کند.
 
منبع: ایسنا
برچسب‌ها
بالا