Plan-3


قدرت تشخیص مردم افزایش پیدا کرده است/ بعید می‌دانم که به خاطر یک شام و ناهار به کسی رای بدهند

معصومه ابتکار یکی از آن مدیران دولت یازدهم بود که در مناظره‌های انتخاباتی، سازمان تحت مدیریتش مورد انتقاد کاندیدای رقیب قرار گرفت. با این حال او بدون اینکه همچون آنان رفتار کند، با همان متانتی که همگان از او سراغ داریم به عملکرد خود در سازمان محیط‌زیست می‌پردازد. معصومه ابتکار این بداخلاقی‌ها را مورد نقد مردم هم می‌داند و عنوان می‌کند که این تخریب‌ها نشانه ضعف‌شان است. معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان محیط زیست برای دروغ‌هایی که کاندیداها به‌کار بسته‌اند هم مثال خوبی دارد. او عنوان می‌کند: «دیدیم که چه کسانی با بگم‌بگم‌هایی آمدند و اولش هم معجزه هزاره سوم بودند اما به همین دلیل که اتکای‌شان باطل بود، عاقبت‌شان به کجا رسید». ابتکار شعارهایی که برای افزایش یارانه عنوان شد را طرحی برای رای دانست و تاکید کرد: «بعید می‌دانم که به خاطر یک شام و ناهار به کسی رای بدهند، بعید می‌دانم که به خاطر یک کیسه برنج، یک گونی سیب‌زمینی یا آرد به کسی رای بدهند». متن گفت‌وگوی «اعتماد» با معصومه ابتکار را در ادامه بخوانید.

بحث محیط زیست یکی از بحث‌های داغ مناظره‌ اول کاندیداهای ریاست‌جمهوری بود. ارزیابی شما از آنچه در این مناظره‌ها صورت گرفت، چیست؟
انتخابات، عرصه‌ای است که افراد به‌شدت مورد امتحان و ابتلا قرار می‌گیرند. ادعاهایی را مطرح می‌کنند یا خدای ناکرده وارد حیطه‌هایی می‌شوند که ممکن است آنها را از چارچوب‌های اخلاقی و حتی انسانی خارج کند. این قطعا مورد نقد قرار می‌گیرد. حالا اگر به معاد اعتقاد داشته باشیم که جای خودش، ولی از سوی مردم هم مورد نقد و ارزیابی قرار می‌گیرد.

‌ تاثیرپذیری از این بداخلاقی‌ها در بین جامعه به چه میزان است؟
مردم ما یک قدرت قضاوتی دارند. ما اعتقاد داریم که مردم مسلمان ایران با خرد جمعی می‌توانند بسیاری از این مسائل را تشخیص دهند. کاندیدایی که می‌آید و یک وعده توخالی می‌دهد، برای یارانه عدد را بالا می‌برد و مطالبات عمومی را هم به تناسب همان افزایش می‌دهد، فکر می‌کند که می‌تواند از این طریق جلب رای کند. یا مثلا کاندیدایی می‌آید کالایی را در بین مردم توزیع می‌کند و به آنها غذا می‌دهد آن هم در حالی که متعلق به یک نهاد حکومتی مهم است. این را مردم متوجه می‌شوند. متوجه می‌شوند که طرح این شعارها برای رای است. بعید می‌دانم که به خاطر یک شام و ناهار به کسی رای بدهند، بعید می‌دانم که به خاطر یک کیسه برنج، یک گونی سیب‌زمینی یا آرد به کسی رای بدهند. مردم سرنوشت خود را می‌دانند و خیلی با ارزش‌تر از این حرف‌ها هستند که بخواهند رای خود را این‌گونه بفروشند. امروز قدرت تشخیص مردم ما خیلی افزایش پیدا کرده است. این روش‌ها نخ نما شده و متعلق به دوره‌ای است که مردم نتیجه آن را دیدند.
 مردم دیدند کسی سیب‌زمینی توزیع کرد و عده‌ای باورشان شد که شاید این فرد که گرایش ظاهری‌اش توزیع ثروت است و از این طریق می‌خواهد مشکلات طبقه مستمند و نیازمند جامعه را رفع کند، نتیجه‌اش چه شد و چه مسائلی را برای کشور به وجود آورد و چه گرفتاری‌هایی را برای ما ایجاد کرد.

‌ در برابر این اقدامات، عملکرد دولت را چه میزان قابل دفاع می‌دانید؟
فکر می‌کنم عملکرد دولت در این زمینه‌ها خیلی شفاف و روشن است. مردم اینها را در زندگی خود لمس می‌کنند. بالاخره کشاورز می‌بیند که درآمدش از سال ٩٢ تا الان، نزدیک سه برابر شده است. بالاخره متوجه موضوع می‌شود که این درآمد، صدقه و یارانه نیست، نتیجه کارش است. زحمت کشیده، تلاش کرده و درآمدی را کسب کرده است و متوجه هستند که شرافت این کار بیشتر از یارانه‌ای است که جنبه صدقه پیدا می‌کند.

‌ اما تخریب‌ها و تهمت‌ها...
ببینید؛ اینکه وارد حیطه‌های تهمت و تخریب می‌شوند، از نقطه ضعف‌شان است. نشان می‌دهد که حرفی برای گفتن ندارند که به تخریب و تهمت روی می‌آورند. این متاسفانه اضمحلال ستون‌ها و باورهای اعتقادی مردم است که قطعا عواقب بسیار بدی در جامعه خواهد داشت. کسی که با تهمت و دروغ بخواهد در جامعه رای جمع کند عاقبت خوبی ندارد. اینها وعده‌هایی است که ما به چشم خود دیدیم. دیدیم که چه کسانی با بگم‌بگم‌هایی آمدند و اولش هم معجزه هزاره سوم بودند، عاقبت‌شان به کجا رسید. همه باید از این مورد درس بگیرند. من فکر می‌کنم مسائل بسیار مهم‌تری شاید حتی از خود انتخابات وجود دارد.
 ما در این شرایط از مسیر حق و اعتدال و گفتن واقعیت‌ها پرهیز نکنیم و سعی کنیم در این مسیر با همه سختی‌ها و دشواری‌هایی که دارد سربلند بیرون بیاییم. بالاخره هر دولتی حتما اشکال و ایراد دارد. مهم این است که برآیند‌ها را ببینند. همین که ببینند هوا در سال ٩٢ چه وضعی داشته و بنزن سرطان‌زا در شهرها با مردم چه می‌کرده، نرخ سرطان در شهرها چه میزان بوده و چه شرایطی داشته برای ما کافی است. با همین بنزن که به اسم بنزین خودکفایی فروختند، چه بر سر مردم آوردند و چه اتفاقاتی پیش آمد و ببینند که امروز مردم چه شرایطی دارند و اینکه چقدر این هوا بهتر شده است. پس تلاش‌ها و اقداماتی که دولت انجام داده نتایجی داشته که دقیقا در زندگی و سلامت و نشاط و شادی مردم تاثیر داشته است.
همین برای ما کافی است. این دستاورد بسیار بزرگی برای دولتی است که با گرفتاری‌های عدیده‌ای کار خود را شروع کرد. ما در شرایط گل و بلبلی نبودیم که بگوییم باید در حوزه محیط زیست دستاورد زیادی داشته باشیم. این میزان دستاورد در حوزه محیط‌زیست بسیار سخت است. آن هم برای دولتی که با تورم ٤٠ درصدی شروع کرد. با رشد منفی شروع کرد. در آن شرایط تحریم شروع کرد. اینها دستاوردهای بزرگی است. هر ناظر منصفی می‌گوید دولتی که رویکرد زیست‌محیطی خود را توانسته در این ٤ سال حفظ کند و توانسته در این ٤ سال روی آن استمرار داشته باشد، یک دولت موفق است. این فرصت اگر به او داده شود تا برنامه‌هایش استمرار بیابد دستاوردهای مهمی نه در حوزه محیط زیست بلکه اقتصادی و اجتماعی هم خواهد داشت.

‌ موضوعی که از سوی یکی از این کاندیداها در مناظرات مطرح شده‌ بود، تقسیم مردم به ٤درصدی و ٩٦درصدی بود. تبعات این تقسیم‌بندی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جامعه ایران جامعه متکثری است. جامعه‌ای است که در آن تکثر طبقاتی و تنوع و شکاف‌های نسلی، قومیتی و فرهنگی داریم. زبان و نژاد و حتی مذهب در ایران بسیار متنوع است. اما یکی از خطرناک‌ترین شیوه‌ها در برخورد با مسائل اجتماعی در ایران موج‌سواری روی این شکاف‌ها است. این موج سواری را یک‌بار در دولت نهم و در تبلیغاتی که سال ٨٤ اتفاق افتاد دیدیدم. ما نتیجه موج سواری را هم دیدیم که امیدواریم مردم عبرت بگیرند. این موج سواری غیر از اینکه بخواهد به این شکاف‌ها دامن بزند و یک طیف و قشری را نسبت به آینده ناامید کند و فاصله‌ها را زیاد کند، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. جامعه ایران یک جامعه صددر صدی است و همه تفاوت و تنوع و تکثرش مثل یک طیف رنگین‌کمان کنار هم خواهند بود و سعی می‌کنند همه مشکلات را در کنار هم حل کنند. اگر فاصله طبقاتی را مطرح می‌کنند، همیشه در جامعه ایرانی تلاش بوده که این فاصله توسط همان‌هایی که تمکن بیشتری دارند، پر شود. فکر می‌کنم موج‌سواری روی تفاوت‌هایی که در جامعه ایران است موجب تشدید این شکاف‌ها می‌شود که برای امنیت و انسجام ملی اصلا خوب نیست. انقلاب ما برای این بود که انسجام و یکپارچگی ملی، عزت و شرافت ملی حفظ شود.

‌ و در نهایت پیش‌بینی شما از نتیجه انتخابات؟
صددرصدی‌ها موفق می‌شوند.

منبع: اعتماد آنلاین

Plan-4

بالا