Plan-3


استعفای آل سعودی حریری و تضعیف محور مقاومت

استعفای آل سعودی حریری و تضعیف محور مقاومت

به گزارش پایگاه خبری اندیشه کیمیا، گروه سیاسی، گزارشگر اباالفضل توکلی

تحولات این روزهای منطقه بسیار سریع و در نوع خود بی نظیر است. در کنار اتفاقات داخلی عربستان سعودی که از سوی محمد بن سلمان در جهت سیطره بر نهادهای قدرت این کشور صورت می گیرد استعفای عجیب و بحث برانگیز سعد حریری نخست وزیرمستعفی لبنان ابعاد تازه ای از تحولات را در برابر ناظران بین المللی گشوده است. تاکید مکررسعد حریری در متن استعفا و گفتگوی تلویزیونی خود با شبکه المستقبل بر نقش ایران و حزب الله در منطقه و از آنچه که او دخالت ایران در لبنان عنوان می کند خودمی تواند رمز گشای اهداف و برنامه هایی باشد که اکنون به رهبری آمریکا و اسراییل و با بازیگری عربستان سعودی در حال وقوع است که خبر از رخدادهایی در آینده دارد.

نکته قابل تامل این است که این رخدادها پس از پیروزی های بزرگ و موفقیت جبهه مقاومت در برابر داعش صورت ی گیرد. داعشی که از سوی آمریکا و اسرائیل متولد و با حمایت های عربستان فربه گردید تا نقشه آمریکا و متحدانش برای تغییرات بنیادین اقلیمی و سیاسی در خاورمیانه شکل گیرد. حال با شکست داعش و در حالی که این گروه تروریستی در حال محو شدن از صحنه خاورمیانه به دستان پرتوان جبهه مقاومت است اقدامات محور مقابل این جبهه وارد فاز تازه ای شده است.
جبهه مقابل عامل شکست خود را در توانایی های نظامی جبهه مقاومت می بیند که نمود آن در قدرت موشکی ایران(به عنوان یک قدرت منطقه ای آماده باش که هر لحظه امکان دست به ماشه شدن آن وجود دارد) و نیز توان نظامی و عملیاتی حزب الله لبنان می باشد.از همین رو است که محور مقابل جبهه مقاومت در دو حوزه فعالیت خود را شکل داده است تا توان نظامی این جبهه را کاهش داده و معادلات منطقه را به نفع خود تغییر دهد.
 جبهه اول که به رهبری آمریکا و با همراهی برخی کشورهای اروپایی در حال فعالیت است تضعیف و توقف توان نظامی ایران بخصوص قدرت موشکی آن است. آمریکا در تلاش است با بهره گیری از فضای به وجود آمده در قالب برجام، فشار بر ایران را برای مذاکره در خصوص محدویت سازی توان موشکی ایران افزایش دهد و این موضوع را به یک مطالبه عمومی بین المللی تبدیل کند. در حالی که سال ها تحریم ایران در حوزه های اقتصادی و نظامی نتوانست موفقیت آمیز باشد و ایران توانست در جهت توسعه توان نظامی خود گام بردارد اکنون آمریکا با زیست در فضای برجام سعی دارد این قدرت بازدارندگی ایران را که باعث نقش آفرینی بیش از پیش جمهوری اسلامی در منطقه شده است را کاهش داده و تا حد امکان از بین ببرد. موضوعی که از سوی آمریکا عنوان و از طرف اروپایی ها نیز دنبال می شود. سفر مقامات آمریکایی و اروپایی به عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیزبا هدف ایجاد رعب و وحشت از قدرت منطقه ای ایران نیزدر همین راستا ارزیابی می گردد.البته بعد دیگر این حربه نیز فروش تسلیحات گسترده به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حفظ این بازار پرسود برای آمریکایی ها واروپایی هاست.
اما در جبهه دوم که به تازگی و با استعفای سعد حریری در خاک عربستان شکل گرفته است عربستان نقش پررنگ تری را ایفا می کند. سعد حریری طی گفتگوی تلویزیونی در شبکه المستقبل به طور مستقیم و آشکار به قدرت نظامی حزب الله اشاره کرد و خواستار مذاکره در این خصوص برای محدود کردن توان نظامی -بخوانید خلع سلاح- حزب الله لبنان شد. وی تصریح کرد که با حزب الله لبنان به عنوان یک گروه سیاسی مشکلی ندارد. این خود یعنی جبهه مقابل، حزب اللهی بدون سلاح و صرفا یک گروه سیاسی می خواهد در صورتی که ماهیت و ذات حزب الله لبنان برپایه مقاومت شکل گرفته است و وجه سیاسی آن در مرتبه بعدی قرار دارد. بر همین اساس حزب اللهِ بدون سلاح و فرو کاستن آن به یک گروه سایسی صرف باعث می شود این گروه حیات خود را نیز از دست بدهد و در مرحله بعدی سد محکمی که اکنون در برابر رژیم صهیونیستی قرار دارد و باعث ثبات و آرامش در لبنان شده است نیزبرداشه شود تا وزنه قدرت در منطقه به سمت آمریکا و اسراییل سنگینی کند. که این موضوع می تواند زمینه تجاوز اسرائیل به لبنان که در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ ناکام ماند را جبران کند.
این در حقیقت خطی است که امروز با بازیگری عربستان سعودی از سوی متحدان این کشور دنبال می شود. حال که قدرت در دستان محمد بن سلمان جوان قرار دارد، عربستان از قالب سنتی و سیاست خارجی محافظه کارانه خود که سالیان دراز در بستر آن زیست می کرد خارج شده و به اقدامات فعال و جدی در فضای سیاست خارجی دست می زند تا جایگاه خود را در معادلات منطقه که تضعیف شده بود بازیابد. ادامه جنگ فرسایشی یمن، دخالت آشکار در تحولات لبنان در عالی ترین سطح، تقابل آشکار با حزب الله لبنان، رویارویی با قطر، همگرایی با اسرائیل و آمریکا، جذب دولت عراق و نزدیکی به مخالفان دولت این کشور و نیز تقابل با ایران از اقداماتی است که محمد بن سلمان در جهت کسب وجه لازم در بعد منطقه ای و بین المللی برای رسیدن و تثبیت پادشاهی خود دنبال می‌کند. او می داند که عربستان در شرایط کنونی باید عربستانی قدرتمند و موثر باشد تا بتواند نقش خود در منطقه و عرصه بین المللی را ایفا کند و برای این عربستان قدرتمند نیز پادشاهی قدرتمند و با درایت لازم است. محمد بن سلمان سعی می کند خود را فردی قدرتمند و با درایت نشان دهد تا افکار عمومی و محافل داخلی و بین المللی آماده پذیرش او به عنوان پادشاهی جوان و جدید باشند.
بر همین اساس آنچه که امروز مشاهده می شود فشار برای خلع سلاح کردن ارکان اصلی محور مقاومت یعنی ایران و حزب الله لبنان است که مانع اصلی در برابر نقشه های استکبارستیزانه آمریکا و اسراییل می باشد.
استعفای سعد حریری نیز از طرفی برای ایجاد بحران و گل آلود کردن منطقه است تا عربسستان، آمریکا و اسرائیل هرکدام ماهی خود را از این آب گل آلود بگیرند. و از طرفی دیگر می تواند یک مانور قدرت در منطقه باشد تا عربستانی صاحب نفوذ را نشان دهد هرچند که در این نفوذ به دلیل نحوه استعفای حریری و نگهداری بازداشت گونه غیرمتعارف او در خاک عربستان باید تردید کرد.
همانگونه که مقاومت و درایت در جبهه های نبرد باعث شد که داعش به نفس های آخر خود نزدیک شود در عرصه سیاسی نیز محور مقاومت  باید چون گذشته اتحاد خود را حفظ کرده و با سیاست و درایت خود، این بحران را بر پشت سر بگذارد.

حامد حریرفروش
کارشناس ارشد روابط بین الملل

Plan-4

بالا