قالیباف می خواست پاسخ 4 سال پیش را به روحانی بدهد؛او از قبل برای کوبیدن روحانی تصمیم گرفته بود/ متاسفانه برخی کاندیداها می خواهند از روش های کهنه شده احمدی نژادی استفاده کنند

محسن غرویان از مدرسان فلسفهٔ اسلامی حوزهٔ علمیهٔ قم و عضو هیئت علمی و استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی درمورد ارزیابی اولین مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخت و گفت: کاندیداهایی که جلوی دوربین می نشینند باید توجه کنند که تمام حرفها و حرکاتشان کاملا به دقت زیر نظر مردم هست و این رفتارها را می فهمند و تجزیه و تحلیل می کنند.
وی با اشاره به حمله قالیباف به روحانی و جهانگیری، تصریح کرد: خود آن کاندیدا نمی داند و یا توجه ندارد به اینکه این حرکت و این حرفش چه اثر مثبت و یا منفی در بیننده میگذارد اما مردم به دقت تمام این حرکت ها را رصد می کنند. شروع کننده حمله و هجمه در مناظره متاسفانه آقای قالیباف بودند و این اثر منفی گذاشت و نمره ایشان را کم کرد.
این مدرس حوزهٔ علمیهٔ قم، خاطرنشان کرد: چون جو مناظره در دست همان افرادی است که صحبت می کنند و با هم مناظره می کنند. اگر یک کاندیدا جو مناظره را شلوغ کند بقیه را هم وادار می کند به فضای تهاجم و برخورد و پاسخگویی چرا که وقت کم است و همه می خواهند از وقتشان استفاده کنند و پاسخ دهند تا پیروز شوند و بر حریف غلبه کنند این است که آن شروع کننده در فضای مناظره و فضا سازی جلسه مقصر است.
غرویان با بیان اینکه قالیباف از پیش تصمیم بر کوبیدن آقای روحانی گرفته بود، تاکید کرد: آقای قالیباف گویا از قبل تصمیم گرفته بود که پاسخ  چهار سال قبل را به آقای روحانی بدهد بنابراین این فرصت را در این مناظره برای پاسخ دادن به آن نکات آقای روحانی در چهار سال قبل پیدا کرد و خیلی از مردم اینطور حس کردند که با یک تصمیم قبلی آمده برای کوبیدن آقای روحانی و این خوب نبود.
وی ادامه داد: نکته دیگر این است که آقای جهانگیری در این مناظره در خیلی از قضاوت ها و نظر سنجی ها نفر اول شد و از نظر پاسخگویی و آزاد صحبت کردن حتی در بعضی از موارد نمره بیشتری از آقای روحانی گرفتند. آقای روحانی به نظر می رسد که باید از وقتشان بهتر استفاده کنند و حتی برخی از اوقات از وقتی که در اختیارشان قرار داده می شود کمتر استفاده کنند تا وقت بیشتر در پایان جلسه برای ایشان باقی بماند و حرفهایشان را در آخر بزنند.
این مدرس حوزهٔ علمیهٔ قم یادآور شد: در مجموع به نظر خیلی از بینندگان موفق و پیروز مناظره اول آقای دکتر ورحانی و آقای جهانگیری بودند و روحیه معاضدت، همکاری و رفاقت بین این دو نفر اتفاقا درس اخلاق خوبی برای مردم بود که کاندیداها به یکدیگر کمک کنند نه اینکه حالت عناد و مبارزه و جنگ با یکدیگر را به جامعه تلقین کنند.
غرویان همچنین در خصوص اظهارات رئیسی در مناظره گفت: من قضاوتی در مورد آقای رئیسی ندارم ایشان با احتیاط صحبت کردند و به هر حال احتیاط ها و ملاحظاتشان کاملا مشهود بود و باید عموم مردم قضاوت کنند.
وی به بیان سیاست های عوام فریبانه از سوی برخی از کاندیداها اشاره کرد و اظهارداشت: مطرح کردن سیاست های عوام فریبانه نه تنها اثر مثبت ندارد و مردم واقعا خسته شدند از اینگونه وعده و وعید های توخالی و برایشان یک چیز عادی شده بلکه اینطور حرف زدن ها و اینکه چقدر یارانه و امکانات به شما می دهیم برای مردم در حد جوک و طنز است و این حرفها را انتخاباتی و تنها برای جمع کردن رای می دانند که این سیاست ها کهنه شده است.
این مدرس حوزهٔ علمیهٔ قم تاکید کرد: متاسفانه برخی از کاندیداها می خواهند از روش های کهنه شده احمدی نژادی استفاده کنند که به نظر بنده نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه اثر منفی دارد و رای اینها را پایین می آورد.
غرویان در خصوص برنامه کاندیداها گفت: کاندیداهای دیگر کم یا زیاد یک حرفهایی می زنند اما از صحبت های برخی از آنان می توان فهمید که یک کلیاتی را در ذهن دارند و به صورت ریز در یک کاغذ برنامه ای را تنظیم نکردند و کلیات را می گویند. برخی از آنها یک مقدار ریزتر و جزئی تر صحبت می کنند اما تسلط کافی بر اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور ندارند. آقای دکتر روحانی و آقای جهانگیری چون 4 سال رییس جمهور و معاون اول بودند کاملا وضعیت ریز کشور در دستشان است و کاملا مسلط هستند.
وی خاطرنشان کرد: به نظر بنده مردم به این نتیجه خواهند رسید که دولت 4 سال دیگر نیز دست همین رییس جمهور باشد که هزینه بر مردم تحمیل نشود. چراکه تا کابینه جدید و رییس جمهور جدید بر کابینه مسلط شود بارش بر دوش مردم می افتد و مردم ضرر می کنند لذا به نظر بنده رای اکثریت را آقای روحانی می آورد.

منبع: اعتماد آنلاین

موارد مرتبط

بالا