تاثیر زمان وعده‌های غذایی بر اختلالات عصبی پیش‌رونده

کارشناسان آمریکایی معتقدند: مصرف وعده‌های غذایی در ساعات مشخصی از شبانه‌روز، روش موثری برای ارتقاء کیفیت زندگی مبتلایان به اختلالات عصبی پیش‌رونده است.

به گزارش اندیشه کیمیا، در این بررسی که روی تعدادی موش مبتلا به بیماری هانتینگتون انجام گرفت، مشخص شد محدود کردن وعده‌های غذایی به دوره‌های شش ساعته برابر در طول روز برای مدت سه ماه به ارتقاء کیفیت خواب و مهارت‌های حرکتی منجر می‌شود.

اختلالات عصبی پیش‌رونده بیماری‌هایی هستند که موجب تخریب سلول‌های عصبی می‌شود و می‌تواند بر عملکردهای شناختی از قبیل یادگیری، حافظه، تعادل حرکتی و صحبت کردن تاثیر بگذارد.

بیماری هانتینگتون تنها یکی از اختلالات عصبی پیش‌رونده است که از جهش ژنتیکی ناشی می‌شود. در حال حاضر، درمانی که بتواند این بیماری را متوقف یا از ابتلا به آن پیشگیری کند، وجود ندارد. هرچند، داروهایی تولید شده که به کنترل علائم این بیماری کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز تودی،‌ در این بررسی محققان آمریکایی اظهار داشتند: تغییر در الگوی غذایی می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به بیماری هانتینگتون و دیگر اختلالات عصبی پیش‌رونده موثر باشد.

منبع: ایسنا

بالا