پیام آیت‌الله العظمی نوری‌ همدانی به یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

آموزش قرآن معطوف به وزارت آموزش و پرورش و همراهی حوزه علمیه باشد

آیت‌الله العظمی نوری همدانی از مراجع عظام تقلید طی پیامی به یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) متذکر شدند که برای فراگیری آموزش قرآن به ویژه کودکان و نوجوانان توجه اصلی باید معطوف به وزارت آموزش و پرورش باشد.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی از مراجع عظام تقلید به مناسبت برگزاری یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرائت تحقیق، ترتیل و حفظ قرآن ویژه بانوان، توسط دارالقرآن امام علی(ع) در تهران، پیامی صادر کردند.

متن پیام بدین شرح است؛

«بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّکِرٍ(قمر/۱۷(

در قرآن کریم آیات زیادی وجود دارد که بر فهم و درک آیات و معانی قرآن تأکید دارد، از جمله در همین آیه‌ای که ذکر شد، می‏‌فرماید ما قرآن را برای تذکر، آسان ساختیم، آیا کسی هست متذکر شود؟! و یا در جای دیگر می‏‌فرماید: «أَفَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا؛ چرا در قرآن تدبر نمی‏‌کنند؟ آیا بر قلوب آنان قفل زده شده است؟!»

به هر حال در آیات زیادی از قرآن مجید یادآوری این نکته شده است که این کتاب برای یادگیری، تدبر و فهمیدن و درست عمل کردن در زندگی نازل شده است و برای هدایت و رستگاری انسان آمده است، بنابر این قرآن کتاب زندگی است و البته موجب سعادتمندی در آخرت نیز هست.

خداوند متعال را شکر می‏‌کنیم که امروزه در پرتو انقلاب اسلامی ملت ایران و رهنمودهای امام راحل رضوان الله تعالی علیه و رهبری معظم انقلاب اسلامی، هزاران نفر از جوانان و نوجوانان حافظ قرآن گشته و دل در گرو کلام الهی دارند و همین مسابقات قرآنی با این گستره‏ وسیع که بیش از هفت هزار نفر از بانوان محترم از سراسر کشور در آن شرکت کرده‏‌اند، بیانگر همین معناست.

اما نکته مهمی را که در اینجا لازم می‏‌دانم متذکر شوم، آن است که برای فراگیری آموزش قرآن مخصوصاً به کودکان، نوجوانان و جوانان، توجه اصلی باید معطوف به وزارت آموزش و پرورش باشد، اگر درس قرآن در مدارس با کیفیت مناسب برگزار شود و معلمین خوبی برای این درس توسط وزارت آموزش و پرورش با همیاری حوزه‏‌های علمیه تعیین شود، امید آن هست که از این فرصت پدید آمده حداکثر استفاده به عمل آید و میلیون‌ها کودک و نوجوان که در دامن آموزش و پرورش قرار دارند، در پرتو دروس قرآن و تعلیمات دینی، آموزش‌های لازم را از قرآن و متون دین فرا بگیرند.

البته این به آن معنا نیست که وظیفه آموزش قرآن فقط برعهده آموزش و پرورش باشد، در ارتباط با قرآن کریم همه مسئولند و هرکس به قدر توان خود باید در جهت رفع مهجوریت از قرآن تلاش نماید و همانطور که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «خَیْرُکُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ؛ بهترین شما کسی است که قرآن را فرا بگیرد و به دیگران آموزش دهد»، بنابر این تعلیم و تعلم قرآن یک وظیفه عمومی است.

در پایان از تلاش‌های دارالقرآن امام علی(ع) در گسترش امر آموزش قرآن و برپایی مسابقات قرآن در سطحی وسیع و سراسری در کشور که جنبه مردمی دارد و توسط افراد خیّر و قرآن‌دوست حمایت و پشتیبانی می‏‌شود، تقدیر و تشکر کرده و توفیقات بیشتر آنان و همه‏ خادمان قرآن و عترت را از درگاه الهی مسئلت می‏‌نمایم.

بالا