Plan-3


اختصاصی اندیشه کیمیا / صنعت گردشگری؛ قطب مهم اقتصادی

گردشگری امروزه به یکی از منابع درآمد کشورها تبدیل شده است و دولت ها را درگیر رقابتی نفس گیر برای بهبود امکانات توریستی جهت جذب گردشگر کرده است. بدون تردید در این رقابت برخی کشورها از بقیه موفق تر بوده و آغوش خود را به گرمی به روی گردشگران سایر کشورها گشوده اند. اهمیت این موضوع به قدری است که انجمن جهانی اقتصاد هر ساله در یک گزارش لیستی از کشورهای مناسب برای گردشگران منتشر می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اندیشه کیمیا، ایران رتبه ۸۹ در بین کشورهای جذب توریسم دارد. عوامل مختلفی در جذب گردشگر تأثیر دارد. عواملی همچون تعداد اتاق های هتل ها به ازای هر نفر، شرکت های اجاره دهنده خودرو و حتی تعداد دستگاههای خودپرداز به نسبت افراد. علاوه بر موارد فوق زیرساخت های جذب توریست از اهمیت بالایی برخوردار است. کشورهایی که دارای رتبه برتر در جذب توریست می باشند ، تمام استانداردهای لازم برای جذب گردشگر را فراهم کرده اند. کشورهای اتریش، فرانسه، اسپانیا، آمریکا جزو کشورهایی هستند که بیشترین میزان جذب توریست را در کارنامه خود ثبت کرده اند. در این کشورها میزان سهم درآمد گردشگری نسبت به تولید ناخالص ملی حدود ۱۰ درصد می باشد که این مبلغ کمک شایانی به اقتصاد یک کشور می کند.

وضعیت کشورهای همسایه ایران

از کشورهای همسایه ایران، ترکیه و امارات متحده عربی بیشترین میزان جذب توریست را دارند. کشور ترکیه طی  ۱۰ سال گذشته پیشرفت چشمگیری در صنعت گردشگری کرده است؛ تا آنجا که در بین ۱۵ کشور برتر دنیا در این زمینه قرار گرفته است. کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی میزبان ۳۹ میلیون گردشگر بوده است و این امر باعث پیشرفت این کشور و بهبود کیفیت زندگی و درآمد مردم آن شده است.

جایگاه ایران در صنعت گردشگری

کشور ایران با توجه به ظرفیت ها و پتانسیلی که در جذب توریست دارد، اما نتوانسته آن چنان که باید و شاید موفق باشد. طبق آمار موجود سال گذشته ۵ میلیون نفر از کشورهای مختلف جهان وارد خاک ایران شده اند؛ مجموع درآمدی که از جذب توریست عاید اقتصاد کشور شده است ۶ میلیارد دلار بوده که سهم آن از تولید ناخالص ملی به زیر یک درصد می رسد. متاسفانه در سالهای اخیر اقدامی جهت توسعه گردشگری و جذب توریست نشده است. حتی این مشکل در بین مردم ما هم به وجود آمده است. بسیاری از مردم برای سفر کشورهای اطراف را انتخاب می کنند؛ در صورتی که در داخل کشور مناطق بسیار زیبا و بکری وجود دارد که در صورت حمایت سازمان گردشگری شاهد رونق شهرهای کوچک توریستی و هم باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور می شود.

خبرنگار: حسین تقدسی نیا

 

Plan-4

بالا