Plan-3


اختصاصی/مصاحبه با فرماندار کنارک؛ قطب گردشگری ,صنعت وتجارت

مصاحبه خبرنگار ومسئول پایگاه خبری اندیشه کیمیا با فرماندار کنارک جناب آقای ابابکر بلوچ

به گزارش اندیشه کیمیا، خدمت فرماندار شهرستان کنارک (در سی کیلومتری چابهار) جناب آقای بلوچ رسیدیم و مصاحبه ای تدوین کردیم که در ذیل می‌آید.
جناب فرماندار لطفاً ابتدا یک شمای کلی از شهر کنارک بیان بفرمائید؟


اینکه این همه راه از قم به کنارک تشریف آوردید و با نماینده دولت صحبت کنید کمال تشکر و قدردانی از شما را دارم. شهرستان کنارک نود و نه هزار و نهصد نفر جمعیت دارد دارای دو شهر زرآباد در همسایگی شهرستان جاسک هرمزگان و شهر کنارک و دارای دو بخش زر آباد و بخش مرکزی است که شهر کنارک دارای چهل و سه هزار و پانصد نفر و دارای صدو سی هفت روستا است شهر کنارک در کنار دریای عمان و یک شهر ساحلی و بندری می باشد و دو نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در شهرستان کنارک مستقر هستند نیروی دریایی منطقه سوم هوا و نیروی هوایی شکاری شهر زرآباد پنج هزار و اندی نفر است که مجموع دو شهر چهل و هشت هزارو اندی جمعیت شهری می باشد و بقیه جمعیت روستایی هستند.


خبرنگار: شهر کنارک یکی از بزرگترین بنا در مهم صیادی در ایران است لطف بفرمائید نسبت به صید و صیادی توضیحاتی ارائه بفرمائید؟


در سواحل مکران شهرستان چابهار را بعنوان قطب صنعتی و تجاری در نظر گرفته اند و شهرستان کنارک بعنوان رتبه اول در صیادی و همچنین کشاورزی در زرآباد و شهر گردشگری به حساب می آید از نظر صید و صیادی در سال 1396 یکصدو چهل هزار تن استیصال داشته ایم و این نشان از ظرفیت خوبی است و اسکله کنارک تنها اسکله کد دار در بین 50 اسکله کد دار در دنیا محسوب می‌شود و بزرگترین اسکله صیادی کشور است که این از عنایت نظام جمهوری اسلامی است و این شهر در حال توسعه است و در این راستا ما شهدایی را به عنوان شهدای توسعه داریم.

 http://s9.picofile.com/file/8354792550/DSC03488.jpg


ما در این شهرستان دارای 400 شناور برودتی و یخی داریم و همچنین 560 قایق صیادی دارای مجوز و هزار قایق غیر مجوز دار هستند چون هفده سال است که هیچ گونه مجوزی جهت قایق صیادی داده نشده است که طی این سالها به خاطر ازدیاد جمعیت این قایق های صیادی زیاد شده‌اند که همه این صیادان از مردمان بومی این شهر هستند در بخش صیادی هفده هزار نفر بصورت مستقیم مشغول صید و صیادی هستند که همه‌ی این هفده هزار نفر دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند این شهر دارای یک شهرک صنعتی با 250 هزار هکتار اراضی در بخش شمالی شهر کنارک قرار دارد و هفتاد واحد دارد، 49 واحد آن فعال است که 30 واحد آن در حوزه شیلات و از این تعداد ده واحد کنسرو سازی است  با ظرفیت 150 تا 120 میلیون قوطی در سال کنسرو تولید می شود و 5 واحد در بخش پودر ماهی مشغول است و شش هزار تن ظرفیت سالانه دارد و 7 واحد سردخانه است که در بخش عمل آوری ماهی و میگو فعال هستند و 4 واحد یخ سازی و همچنین 6 واحد شناورسازی.


اما بنده می خواهم گریزی بزنم به ظرفیت‌هایی که می شود در شهرستان کنارک ایجاد نمود که سازمان شیلات و وزاتخانه‌ها می توانند تلاش بیشتری در بحث توسعه این صنعت که امروز ما در دنیا با روش های نوین صید روبرو هستیم. خدا را شکر چند سالی روش صید با قلاب و رشته قلاب یکی از روش هایی است که سازمان جهانی این حوزه به عنوان روش های نوین ارائه داده که باعث حفاظت آبزیان نیز می شود روزانه نزدیک به صد تن ماهی در شهرستان صید می شود و این صید با کیفیت است که همه کشورها به این نوع صید توجه دارند و اگر ما بتوانیم سازو کارهای استاندارد سازی ایجاد کنیم مثلاً بحث سردخانه های 60  درجه و شناورهایی که این ظرفیت را داشته باشند و تا حدی که سریعترین صیدها به موقع به مقصد برسند و بحث‌ها ی جانبی که می شود با ارز دولتی و حمایت دولت می توان این کار را انجام داد.

http://s9.picofile.com/file/8354792576/DSC03482.jpg

بخش خصوصی نیز بسیار راغب بودند همین ماهی که به این روش صید می شود اگر 75 سنت قیمت جهانی آن را محاسبه کنیم که به 12 تا 10 هزار تومان می شود را می توان به سرمایه گذاران خارجی با قیمت 40 دلار فروخت و اگر این ظرفیت ایجاد شود ارز بسیار خوبی وارد کشور می شود طرح می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی قرار بگیرد و کمک زیادی به صید و صیادی می کند و این از منویات مقام معظم رهبری هست که می تواند کشور ما را در اقتصاد تک قطبی کمک شایان بکند اینها مباحثی هستند که هم از منظر  اشتغال هم از لحاظ تأمین پروتئین کشور هم از حوزه ارزی ظرفیت عظیمی را می تواند ایجاد کند.


خبرنگار: فرمودید که ما از لحاظ صید و صیادی خیلی بهتر از این می توانیم باشیم و به جاهای بسیار خوبی برسیم پس ایراد کار در کجاست و چرا تا به امروز به حد مورد نظر نرسیده ایم؟


از مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری نیز پیگیر این قصیه هستند و بعنوان طرح ملی صیادی مطرح کرده‌اند تا تمام دستگاه‌ها به پای کار بیایند امروزه کشورهایی هستند که سالانه صد میلیارد دلار در بخش صید و صیادی منافع دارند کشورهایی به مانند مراکش، اسپانیا در صید و صیادی بسیار مشهور هستند همچنین کشورهای همسایه نیز از این روند استفاده می‌کنند حتی بعضی از کشورها نیز تقاضای کمک به ما داده‌اند . بنابراین یک اجماع و یک همت ملی همچنانکه اقتصاد مقاومتی را بعنوان دغدغه حمایت می‌کنیم باید پشت این قضیه با محوریت سازمان شیلات قرار بگیرد اما تمام وزارتخانه ها دخیل هستند در بحث شناورسازی، ارتقاء موتورها، صنعت و معدن، شرکت همه وزارتخانه ها از بندر گرفته که زیر نظر وزارت راه است تا قسمت‌های حمایتی و بحث های فرآوری که در نظر گرفته شده است در حوزه صادرات این محصولات ، امروز ما به لاین کشتیرانی نیاز شدید داریم محتاج به عزم ملی است.

http://s9.picofile.com/file/8354792650/DSC03487.jpg


خبرنگار: جناب فرماندار بنده تحقیق میدانی در شهر انجام دادم و شاهد عدم فاضلاب شهری بودم که ظاهر شهر را بسیار بد جلوه می‌دهد چرا تا به امروز اقدامی صورت نگرفته است؟


شما زمانی وارد شهر شدید که برکت الهی در شهر مشغول باریدن است طی 5 سال اخیر این بارندگی سابقه نداشته است البته 18 سال است که در این شهر ما خشکسالی داریم و این بارندگی اتفاق خوبی بود. این باران در سطح خیابان‌ها جاری است متأسفانه ما در شهر فاضلاب شهر نداریم و پروژه‌ های که در سال 1384 رقم خورد و دارای 53 درصد پیشرفت فیزیکی است اما به علت کمبود بودجه به نتیجه نرسیده و نیاز به 48 میلیارد تومان بودجه طبق برآورد سال 1396 نیاز است تا بتوان پروژه را تکمیل کرد.


خبرنگار : جناب فرماندار چرا طی این چهل سال انقلاب که شهر سازی شروع شده چاره‌ای برای فاضلاب شهری دیده نشده و چه بسا باعث بیماری فراوانی شود و مردم را به دردسر بیاندازد؟


فرماندار: بله صحیح می فرمائید این بحث را باید دولت ها توجه می‌کردند و این بعنوان یک نقص است بودجه سالانه شهرستان 43 میلیارد تومان است حال آنکه فقط 47 میلیارد تومان، برای فاضلاب شهری نیاز داریم بحث دیگری آب سطحی شهرستان است که طبق فرموده شهردار تا به امروز هیچ گونه طرحی حتی برای آب‌های سطحی ارائه نشده است یعنی هیچ طرحی تهیه نشده است . بحث دیگر که در کنار این طرح بسیار مهم است شهرستان کنارک و زرآباد بعنوان یکی از مقاصد گردشگری به حساب می‌آید حتی به ساحل دریا نیز لطمه وارد می‌کند ما امروز یک طرح 35 هکتاری پارک در کنار ساحل را داریم که با توجه به این ظرفیت گردشگری باید به این ظرفیت‌ها توجه شود مخصوصاً در حوزه شهری می بایست خود وزارت کشور نیز توجهاتی را داشته باشند تا کمبودها به این شکل کم کم از بین برود.

http://s8.picofile.com/file/8354792642/DSC03479.jpg


خبرنگار: لطفاً کمی نسبت به آسیب ها ی  اجتماعی از جمله مواد مخدر بحث چادرنشینی که در سطح شهر دیده می شود نکاتی بفرمائید؟


بحث مواد مخدر در این شهرستان یکی از آسیب های اجتماعی است البته در بحث طلاق شهرستان کنارک دارای آمار کمی است و یکی دیگر از بحث ها چادر نشینی است که در حاشیه شهرها دیده می‌شود. مکانی  ایجاد شده برای اینکار که سند محروم زدایی توسط دولت ارائه شده و  توانستیم در مرحله اول 27 خانوار که دچار آتش سوزی شده بودند را سکونت دهیم و  ممکن است از این روند چادرنشینی در کنار شهر باعث شود برخی خبرگزاری‌ها جلوه بدی ارائه بدهند و باید همه کمک کنند و دولت هم توجهات ویژه ای را تدارک دیده و در حال انجام مراحل هستیم. جهت ساماندهی  این عزیزان د رحال تلاش هستیم . یکی دیگر از آسیب های اجتماعی مربوط به زاد و ولد است و با وجود برخی محرومیت ها بعضی خانوارها بالای 6 تا 7 نفر اولاد دارند. باید به این قشر نیز آموزش داده شود تا آسیب به این فرزندان وارد نشود. امروزه شهرهای چا بهار و کنارک در دنیا بسار مطرح است، باید اعتبارات ویژه‌ای برای این شهرستان ها در نظر گرفته شود تا مراحل توسعه با سرعت عمل بیشتری به جلو رود چون معاندین دنبال این هستند که این شهرها نتوانند کانون توسعه قرار بگیرد . امیدوارم اطلاع رسانی شما عزیزان باعث شود مسئولین توجه بیشتری به این شهرها داشته باشند . همچنین ان جی اوهایی (Ngo) را هم فعال کردیم تا بتوانیم به نتایج خوبی برسیم.


خبرنگار: همانطوریکه فرمودید آموزش های اجتماعی باید به خانواده ها داده شود و این حرف بجایی است ولی من به بعضی از روستاها رفتم دریافتم که متأسفانه خیلی از دختران بعلت نبود امکانات از جمله نداشتن کلاس و مدرسه و یا معلم نمی توانند بیشتر از کلاس ششم ابتدایی درس بخوانند البته اینکار در راستای مبارزه با بیسوادی که کشور ما در پیش گرفته نیست؟


فرماندار: در رابط با تیم های آموزشی به هر طریق دولت تلاش می کند کمبودهایی که وجود دارد را جبران کند بر فرض اگر ما به سیصد نیرو  نیاز داشته باشیم باید در قالب آزمونی یا هر روش خوب دیگری تهیه شود و در حد ممکن باید از نیروی بومی استفاده شود تا بتوانیم بصورت دراز مدت آنها را حفظ کنیم و استفاده ببریم در بحث بیسوادی تابه امروز توانسته ایم 1200 نفر دارای مدارک دانشگاهی را شناسایی کنیم که به آنها آموزش بدهیم و به کلاس های درس بفرستیم و در هر روستایی که تا 5 نفر دانش آموز بوده ما معلم فرستادیم و توانسته ایم سرانه فضای آموزشی را بالا ببریم. امروزه فضای آموزشی به 3140 رسیده است که هرچند ممکن است به حد مطلوب نرسیده با شیم یعنی ممکن است جایی 6 کلاس نیاز داشته باشد ولی 4 کلاس ارائه داده باشیم.

http://s9.picofile.com/file/8354792634/DSC03481.jpg


خبرنگار: چرا باوجود قرار گرفتن شهر کنارک در نزدیک ساحل که امروزه در خیلی از کشورهایی که در شهرها کنار ساحل قرار گرفته اند از دستگاه های آب شیرین کن جهت شرب مردم استفاده می برند ولی امروزه در شهر کنارک چنین کارهایی انجام نشده حتی بعضی از روستاها را از نزدیک دیدم که هنوز آب شرب ندارند و شنیده می شود که شهرهای نیک شهر و ایرانشهر نیز مشکلات شدیدتری نسبت به نیاز به آب شرب دارند کاری صورت نگرفته است؟


بالاخره باید دولت توجه بیشتری نسبت به آب پایدار حتی در سطح استان یا شرق کشور از دریا عمل کند که در کمسیون مجلس برنامه هایی برای این کار تهیه شده است.حدود 25 سال پیش در شهر کنارک از چاههای کهیر (قدیمی ) استفاده می شد یعنی هر دو هفته یکبار برداشت می کرد و در بحث شست و شو استفاد می شد ولی امروز شرایط کمی تغییر کرده است و آب شیرین کنی در شهرستان احداث شده و روزانه 9 هزار متر مکعب سهمیه شهرستان کنارک است که خیلی از روستاها امروز استفاده می کنند اما وزارت نیرو باید برای بقیه روستاها نیز باید این آب را تأمین کند اما در خیلی از روستاها که بحث خسشکسالی روی داد مشکلاتی هم بوجود آمد ولی خوب حرف شما کاملاً صحیح است باید از دریا استفاده کنیم چه بسا که شهرستان نیک شهر و ایرانشهر مشکلات بیشتری دارند و شما خوب تحقیق کرده اید که باید به آب دسترسی داشته باشند ما در منطقه کم بارش ساکن هستیم و باید از ظرفیت و آمایش سرزمین دقیق استفاده کنیم که این هم یکی از مشکلاتی است که ما داریم.


خبرنگار: در پایان می خواهم بپرسم که حملات تروریستی اخیر لطمه‌های زیادی را در منطقه کنارک و چابهار وارد می کند علاوه بر اینکه هموطنان و سربازان عزیز ایران جهت امنیت کشور در این مناطق فعال هستند ولی متأسفانه ضایعه سنگین را به ملت وارد کردند که با وجود اینکه منطقه چابهار در خارج از چارچوب‌های تحریم ظالمانه آمریکا می باشد می تواند کشورهایی را که مشغول سرمایه گذاری در این منطقه هستند را به عقب براند؟


فرماندار: بله بنده هم این ضایعه تأسف بار را به مقام معظم رهبری و ملّت ایران تسلیت عرض می نمایم و این‌ها یک سری افراد هستند که می خواهند جلوی توسعه ایران عزیز را بگیرند که از اوایل انقلاب اینکار را انجام می دادند ابتدا جنگ را در اوایل انقلاب تحمیل کردند ولی نتوانستند به اهداف شوم خود برسند و این گروهک‌ها در مرزهای ایران اسلامی بخصوص در مرز پاکستان اضافه می شود و این در مرحله اول نشان از ناتوانی کشور پاکستان است که نمی تواند شهروند خود را در کنترل داشته باشد یا عمدی وجود دارد یا ناتوانی وجود دارد که هر دو احتمال هست ولی کشورهای همسایه تنش‌هایی که در خلیج فارس ایجاد کردند بارها مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بیان داشته اند که باید بیایند و با گفتگو حل کنیم و این کشورها، کشورهایی مسلمان هستند و خود را باید بازیچه اسرائیل و آمریکا نکنند و کشورهای همسایه به مقاومت بپیوندند و امروزه که اسرائیل یک کشور اسلامی را غصب کرده است می‌آیند و به خاطر اینکه علیه جمهوری اسلامی باشند با او وارد معامله می‌شوند که این بسیار خطرناک است.


موضع ما و مردم ما این است که شاهد یک برخورد قاطعانه خواهند بود که این برخوردها با پایگاه آمریکا و اسرائیل در سوریه انجام دادیم با تمام وجود از حیثیت و ناموس خود دفاع جانانه خواهیم نمود.


در پایان دوباره از حضور شما که این همه زحمت کشیدید و از را دور خدمت شما بودیم کمال تشکر و قدردانی را دارم.

http://s8.picofile.com/file/8354792850/photo_2019_03_12_07_16_36.jpg


تاریخ مصاحبه: 29/11/97
مدیریت پایگاه خبری اندیشه کیمیا
دکتر نصیر جینور

Plan-4

بالا