Plan-3


تجربه رانندگی در کانادا

رانندگی در کشورهای مختلف شرایط خاص خود را دارد و هر کشور قوانین خاص خود را ارائه می‌دهد. در اینجا شرایط مربوط به کشور کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

https://www.mashin3.com/Uploads/canada%20driving/Canadaflag.jpg

  • تست رانندگی در کانادا

اگر قصد دریافت گواهینامه خودرو در کشور کانادا را دارید، نکات زیر را با دقت کامل مطالعه نمایید. کشور کانادا همانند سایر کشورهای دنیا شرایط و قوانین خاص خود را برای رانندگان دارد که در ادامه به بررسی این شرایط می‌پردازیم.

 

  • گواهینامه رانندگی کانادا

در کشور کانادا این امکان وجود دارد که با گواهینامه معتبر رانندگی خارجی خود، تا 120 روز رانندگی کنید.
اداره راهنمایی و رانندگی کانادا، گواهینامه معتبر برخی از کشورها را بدون آزمون مجدد رانندگی با گواهینامه کانادا تعویض می‌کند. برای اطلاع از اینکه آیا گواهینامه کشور شما نیز بدون آزمون تعویض می‌گردد یا خیر، باید با نزدیکترین اداره راهنمایی و رانندگی (Access ...) تماس بگیرید.


بد نیست این نکته را در نظر داشته باشید که بعضی از کارفرمایان برای استخدام در مشاغل خاص، داشتن گواهینامه رانندگی را جزو الزامات می دانند. بنابراین توصیه می شود حتی اگر قصد تهیه خودرو شخصی هم ندارید، دریافت گواهینامه را در اولویت قرار دهید.

 همچنین در کشور کانادا گواهینامه رانندگی بعنوان یک کارت شناسایی معتبر برای مقاصد مختلف مانند تحویل بسته پستی یا گرفتن پول از بانک کاربرد دارد.

  • نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

در تمامی ایالات کانادا سن قانونی برای اخذ گواهینامه ۱۶ سال تمام است. به غیر از ایالت یوکان که افراد می توانند پس از اتمام ۱۵ سالگی برای اخذ گواهینامه اقدام کنند. البته سنین ذکر شده برای اخذ گواهینامه اتومبیل های سواری است چرا که اخذ گواهینامه ماشین آلات سنگین و تجاری از جمله تریلر و کامیون نیازمند رسیدن به حداقل سن ۱۸ یا ۱۹ سال تمام است. سیستم گذراندن مراحل لازم برای اخذ گواهینامه تقریبا یکسان با سایر کشورهاست. افرادی که اقامت کانادا دارند و می خواهند در کانادا گواهینامه اخذ نمایند باید در یک امتحان کتبی در خصوص شناخت علائم و آیین نامه رانندگی شرکت کنند, تست بینایی دهند و در مرحله آخر نیز امتحان عملی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

اخذ گواهینامه در کانادا دارای یک سیستم یکپارچه با نام (GLP (Graduated Licensing Program است. یک موضوع مهم، تفاوت‌هایی است که در هر استان کانادا برای دریافت گواهینامه وجود دارد.

اخذ گواهینامه در کانادا در چند مرحله صورت می گیرد به این ترتیب که ابتدا شخص یک گواهینامه موقت دریافت می نماید که حدودا ۲ سال اعتبار دارد و در صورتی که تخلف خاصی را مرتکب نشود, می تواند پس از گذشت این زمان در امتحان دیگری شرکت نموده و گواهینامه کامل و دائمی خود را دریافت کند.

  • انواع گواهینامه در کانادا به شرح زیر است:

A: گواهینامه ماشین آلات سنگین (اصطلاحا پایه یک) – کامیون تریلردار

B: اتوبوس حداقل ۲۴ نفره

C: وسایل نقلیه دارای حداقل سه محور و یا یدک کش تریلر

D: آمبولانس, تاکسی و مینی بوس

E: وسائط نقلیه مسافربری استاندارد

F: موتورسیکلت

G: گواهینامه مبتدی برای تازه واردان

در اکثر ایالات کانادا شخصی که قصد دارد گواهینامه اخذ کند، باید به ادارات و مراکز مربوطه محلی خود مراجعه کند.

گواهینامه رانندگی در کانادا حدودا ۵ سال اعتبار دارد. هر شخصی پس از ابطال دوره گواهینامه خود باید برای تمدید آن مبغلی را مجددا پرداخت کند. لازم به ذکر است در صورتی که بیش از یکسال از تاریخ انقضای گواهینامه شخص بگذرد, لازم است که شخص مجددا دوره‌های مربوط به اخذ گواهینامه را سپری نماید.

  • در اختیار داشتن مالکیت خودرو در کانادا

مالکین وسایل نقلیه باید وسیله نقلیه خود را در اداره راهنمایی و رانندگی منطقه خود ثبت کنند. برای ثبت کردن باید شرایط زیر را داشته باشید:

_مقیم بودن در استان
_همراه داشتن سند فروش وسیله نقلیه (مدرکی که شامل قیمت، سال ساخت و مدل اتومبیل، شماره سریال خودرو و مشخصات فروشنده باشد.)
_همراه داشتن گواهی بیمه خودرو
_همراه داشتن گواهی معاینه فنی خودرو

  • خرید خودرو در کانادا
  • اجاره کردن خودرو در کانادا (لیزینگ خودرو در کانادا):

وقتی شما ماشینی را در کشور کانادا لیزینگ میکنید، باید هر ماه مبلغی را برای مدت لیز که از 24 تا 60 ماه است پرداخت کنید که همواره کمتر از مبلغ ماهیانه فایننس است. شما در زمان لیز میتوانید ماشین خود را به شخص سومی منتقل کنید. ضمنا در پایان زمان لیزینگ می‌توانید با پرداخت مبلغی مالک ماشین شوید که این مبلغ از ابتدا در قرارداد لیز مشخص می شود و یا ماشین را تحویل دهید. یعنی شما 2 تا 5 سال وقت دارید که در این مورد تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مالک ماشین شوید یا نه. البته در لیز شما محدودیت کیلومتر دارید که از 20000 کیلومتر در سال شروع می شود که عدد مناسبی است هر چند از ابتدا قابل افزایش به دلخواه شماست. تحت هر شرایطی اگر کیلومتر مصرفی از عدد مذکور در قرارداد بیشتر شما مبلغی معادل 7 سنت در کیلومتر در پایان لیز باید پرداخت کنید. بهره ها در لیز همواره کمتر از فایننس است. در صورت بروز تصادف شما مسئول تعمیر ماشین البته با هزینه بیمه تان هستید و نیازی نیست نگران کاهش ارزش ماشین باشید.

  • فایننس خودور در کانادا:

شما از ابتدا مالک ماشین هستید و هر ماه مبلغی را به صورت اقساط پرداخت می کنید که البته بیشتر از لیز است. به علاوه اینکه هیچگونه محدودیت کیلومتر ندارید. زمان فایننس از 24 تا 84 ماه است. در صورت بروز تصادف، تعمیر ماشین البته با هزینه بیمه در هر زمانی که تمایل داشتید انجام می شود. بهره ها در فایننس بیشتر از لیز است و هر گونه کاهش ارزش ماشین چه با گذشت زمان چه با بروز تصادف به عنوان مالک متوجه شما است.
 

  • وضعیت جاده‌ها در کانادا

زیرساخت‌های جاده‌ای در کانادا در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته اند. ایجاد دور برگردان ها،  اصلاح تقاطع ها، بهبود وضعیت چراغهای راهنمایی و رانندگی و پیشرفت‌های متعدد دیگری در کانادا صورت پذیرفته است. این فعالیت‌ها کماکان در سراسر کانادا ادامه دارد و برنامه ریزی لازم برای آینده نیز انجام شده است. سیستم جاده ای اینجا از دو بخش تشکیل شده است که شامل بزرگراه های اصلی و  شبکه جاده ها و بزرگراههای کوچک می‌شود. باید به این نکته اشاره کنیم که بعضی از جاده های فرعی حومه هنوز تسطیح نشده اند. حداکثر سرعت مجاز در (برخی از) بزرگراه های این استان 90 کیلومتر در ساعت است.


شرایط رانندگی در جاده های کشور کانادا با توجه به تغییر فصل در کانادا تغییر می کند. به عنوان مثال در هنگام بارش برف های سنگین در فصل زمستان، ممکن است بعضی از جاده ها مسدود شوند. در تابستان‌ها نیز ساخت و سازهای زیادی در سطح جاده های استان وجود دارد که ممکن است باعث کاهش سرعت یا مسدود شدن جاده ها شود. توصیه می شود قبل از برنامه ریزی برای سفرهای طولانی، اطلاعات لازم را در مورد وضعیت جاده های مسیر کسب نمایید.

  • نکته:

_در صورت عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط عابرین پیاده در کشور کانادا (عبور از چراغ قرمز پیاده) و مشاهده توسط پلیس و یا مامورین شهرداری محل، احتمال دریافت برگه جریمه برای شما زیاد است.
_همانند ایران تمام خودروها باید توسط یکی از شرکتهای بیمه کشور کانادا، بیمه شده باشند.
_ثبت وسایل نقلیه در کشور کانادا باید هر ساله، قبل یا در روز تولد مالک خورو انجام شود.
_انجام معاینه فنی بطور سالیانه برای تمام وسایل نقلیه الزامی است. البته در کانادا اغلب تعمیرگاه های خودرو، مجوز لازم برای انجام معاینه فنی را دارند.
این نکته را در نظر بگیرید که برخلاف ایران که بسیاری از رانندگان برای عدم ترمز زدن و عبور با سرعت زیاد، به شما با چراغ زدن اعلام اخطار و عدم توقف می دهند، درکشور کانادا و کبک برعکس است و شما با چراغ زدن اعلام می کنید که توقف می کنید تا فرد یا خودروی مقابل عبور کند.


نویسنده : ماشین 3

Plan-4

بالا